W sporcie wyróżnia ich pasja, pracowitość i sukces

Działaczem Sportowym Roku 2016 w Starogardzie Gdańskim został Jacek Meier. Tytuł najlepszej imprezy sportowej roku otrzymał 25. Bieg Kociewski. 13 października w Starogardzkim Centrum Kultury podczas miejskiej Gali Sportu nagrody otrzymali również sportowcy, którzy swoimi sukcesami przynieśli chlubę miastu oraz trenerzy, którzy pomogli im zdobyć najlepsze wyniki w zawodach w Polsce i zagranicą.

Rok 2016 obfitował w wiele sportowych sukcesów starogardzian, co przełożyło się na liczbę nagród, wręczonych podczas tegorocznej Gali Sportu. W piątek, 13 października w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury spotkali się najlepsi z najlepszych – sportowcy, trenerzy, działacze sportowi, ich przyjaciele i rodziny.

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak

– Mottem naszego miasta są słowa „tu rodzą się gwiazdy” i wy wszyscy jesteście tych słów potwierdzeniem – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Spectrum dyscyplin sportowych, w których starogardzianie odnoszą sukcesy w kraju i zagranicą mówi o jego potencjale sportowym. Jestem przekonany, że Starogard należy do czołówki miast w Polsce, a na pewno na Pomorzu, które stawiają na sport, które w tym sporcie osiągają najwyższe wyniki. Dziękuję wszystkim sportowcom, trenerom, działaczom sportowym, ale też rodzicom, którzy wspierają swoje dzieci w realizacji ich sportowych marzeń. Z dużą satysfakcją patrzę na to olbrzymie grono młodych uzdolnionych zawodników wielu dyscyplin. Setki młodych uprawiających sport to jest to czego byśmy chcieli w Starogardzie, aby nasze miasto było postrzegane jako miejsce przyjazne do życia i realizacji sportowych pasji.

Najlepsi sportowcy 2016 roku

Miniony rok należał przede wszystkim do olimpijczyków. Igrzyska w Rio przyniosły mieszkańcom Starogardu mnóstwo sportowych emocji i wrażeń. Nasze miasto zaistniało w nich w sposób szczególny za sprawą starogardzianki Oktawii Nowackiej, która wywalczyła brązowy medal olimpijski w pięcioboju. Nic więc dziwnego, że to właśnie ona po raz kolejny została najlepszym sportowcem roku w naszym mieście. Rozsławiła Starogard na cały świat i przyniosła chlubę miastu wpisując się w poczet wielkich starogardzkich gwiazd sportu. Statuetkę Najlepszego Sportowca Roku 2016, dyplom i nagrodę z rąk prezydenta odebrał tata Oktawii.

Mirosław Nowacki – ojciec Oktawii Nowackiej

– W imieniu Oktawii, dla której ten czas jest jedynym dobrym momentem na wypoczynek, bardzo dziękuję – powiedział Mirosław Nowacki. – Oktawia nie może być tu dzisiaj z nami, ale prosiła mnie, abym w jej imieniu podziękował prezydentowi i kapitule za to piękne wyróżnienie, które de facto otrzymała już po raz drugi. Jak zwykła mówić zawsze i wszędzie – jest dumna z tego, że jest starogardzianką i poprzez swoje sukcesy może rozsławiać swoje miasto, w którym rodzą się gwiazdy.

Wśród najlepszych sportowców znalazło się również czterech zawodników, którzy reprezentują starogardzkie kluby sportowe. Wyróżnieni w 2016 roku uczestniczyli w zawodach sportowych o randze Mistrzostw Świata, Pucharu Europy Juniorów, Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski Juniorów. Nagrody w kolejności od II do V miejsca odebrali: Adrian Sulewski – brązowy medalista na Mistrzostwach Świata w Dublinie, członek kadry narodowej, Wiktoria Wierzba – srebrna medalistka na Mistrzostwach Polski Juniorów w czwórboju nowoczesnym oraz reprezentantka Polski w Pucharze Europy Juniorów w czwórboju nowoczesnym, Rafał Nguyen-Van – Mistrz Polski Light – Contact i Full – Contact, członek kadry narodowej oraz Krzysztof Kamysz, którego większość zna jako trenera sportów walki, a który w ubiegłym roku zdobył brązowy medal na XVII Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kalaki Eskrima. Poza symboliczną statuetką zawodnicy otrzymali nagrody pieniężne.

Najlepsi trenerzy 2016 roku

Wśród wyróżnionych na tegorocznej Gali znaleźli się również trenerzy. Najwyżej oceniony został trener pływania UKS „Ósemka” – Mariusz Noetzel i to on otrzymał tytuł Najlepszego Trenera Roku 2016. Jego podopieczni uczestniczyli w Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży w Dwuboju i Trójboju zdobywając wysokie miejsca w rankingu najlepszych pływaków na Pomorzu i w Polsce. M.in. Karolina Urban – kadrowiczka Polski w kategorii 14 lat. Na zimowych mistrzostwach Województwa Pomorskiego zdobyła 4 medale. Została też mistrzem województwa na dystansie 100 metrów stylem motylkowym. Jakub Piotrowski i Błażej Nowacki, którzy wywalczyli czwarte i piąte miejsce w finale ogólnopolskich zawodów w dwuboju nowoczesnym dla dzieci w Spale, a także Alicja Kowalczyk uczestniczka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w trójboju nowoczesnym, Pucharu Polski i Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w trójboju, w których zajęła 5 miejsce. Mariusz Noetzel jest też inicjatorem i organizatorem zawodów pływackich i dwubojowych w Starogardzie Gdańskim.

Mariusz Noetzel – Trener Roku 2016

– Jestem bardzo szczęśliwy, że moja praca została dostrzeżona i wyróżniona – powiedział nagrodzony trener. – Bardzo dziękuję i gratuluję wszystkim nagrodzonym. Oby ten rok 2017 obfitował również w takie sukcesy jak rok 2016.

Drugie i trzecie miejsce zajęli: szkoleniowiec bokserów Łukasz Rusiewicz. Spod jego skrzydeł wyszło wielu medalistów Mistrzostw Polski oraz Tomasz Janowicz trener kick-bokserów, którego czterech podopiecznych trafiło do kadry narodowej w formule light contact, a jeden wywalczył brązowy medal na Mistrzostwach świata w Dublinie (Adrian Sulewski). Obaj wyróżnieni trenują młodzież w Klubie Sportowym Beniaminek 03. Nagrodę w imieniu Tomasza Janowicza odebrał prezes KS Beniaminek 03 – Marcin Kaszubowski.

Działacz Sportowy i Impreza Roku 2016

Po raz pierwszy w tym roku Kapituła Konkursowa przyznała nagrody dla Działacza Sportowego Roku oraz Imprezy Sportowej Roku. Zdaniem Kapituły osobą, która w sposób szczególny zasłużyła na tytuł Działacza Sportowego Roku 2016 został Jacek Meier – przyjaciel i największy fan Klubu Piłkarskiego Starogard, obecnie jego prezes, człowiek, którego serce bije dla sportu od dziecka. Ponieważ obowiązki służbowe zatrzymały nagrodzonego w stolicy, nagrodę w jego imieniu odebrał Dariusz Suwalski.

Marzena Klein – dyrektor OSiR

Tytuł Imprezy Sportowej Roku 2016 otrzymał 25. Bieg Kociewski. Spośród prawie 250 imprez sportowych, organizowanych w 2016 roku w naszym mieście, to właśnie Bieg zapisał się w historii wielkimi literami jako impreza rekordowa i wyjątkowa. Rekordowa, bo na starcie stanęło ponad 380 zawodników z całej Polski i zagranicy. Wyjątkowa – bo celem nie było tylko dotarcie do mety, lecz także pomoc dla ciężko chorej Marii Malinowskiej – wieloletniej organizatorki tych zawodów oraz innych imprez sportowych i charytatywnych w Starogardzie. Towarzyszył jej niezwykle sportowy duch walki, radość i przyjaźń międzypokoleniowa i międzynarodowa.

– Dziękuję za to ogromne wyróżnienie – powiedziała Marzena Klein – dyrektor OSiRu. – Dziękuję wszystkim swoim pracownikom, którzy wkładają całe swoje serca w organizację imprez sportowych w mieście, wolontariuszom i ich opiekunom, służbom mundurowym oraz wszystkim instytucjom i osobom, które rok rocznie bezinteresownie pomagają nam przy organizacji Biegu.

Młode talenty sportowe

Najmłodsi utalentowani sportowcy roku 2016

Wśród laureatów Gali nie mogło zabraknąć najmłodszych twórców sportowych sukcesów, którzy swoim talentem potwierdzają, jak ważną dziedziną życia w Starogardzie jest sport. W gronie najlepszych młodych zawodników 2016 roku znalazło się aż ośmiu piłkarzy, sześciu siatkarzy, trzech pływaków, trzy akrobatki, dwóch zawodników uprawiających sztuki walki oraz kick-bokser, lekkoatleta i koszykarz. Razem 25 utalentowanych sportowców: Paulina Cybulska (Kociewskiego Klubu Biegacza), Laura Wiśniewska („KaEmKa”), Oliwia Milkowska („KaEmKa”), Weronika Budzyła („KaEmKa”), Oliwia Szweda („KaEmKa”), Michał Baska (KS „Beniaminek 03”), Kacper Kurkowski (KS „Beniaminek 03”), Alan Kurszewski (KS„Beniaminek 03”), Lucjan Wiśniewski (KS „Beniaminek 03”), Marcin Wolski (Pomorskie Centrum Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki), Mateusz Malinowski (Pomorskie Centrum Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki), Błażej Nowacki (UKS „Ósemka”), Jakub Piotrowski (UKS „Ósemka”), Dominik Lemka (KP Starogard), Filip Jędrzyński (KP Starogard), Mateusz Romanowski (KP Starogard), Szymon Stosik (KP Starogard), Kornelia Szarmach (UKS „Piramida”) Malwina Zielińska (UKS „Piramida”), Zofia Kosecka (UKS „Piramida”), Szymon Adamczyk (UKS „SET Starogard”), Maciej Burczyk (UKS„SET Starogard”), Patryk Mońka (KP Starogard), Grzegorz Kamiński (SKS), Karolina Urban (UKS „Ósemka”).

Galę poprowadził Łukasz Rocławski z SCK, a uświetnił ją muzycznie starogardzki dj Tomasz Wosiek, który upodobał sobie przede wszystkim „czarne rytmy”. Ulubionym stylem, który gra najczęściej jest R&B lub moombahton’y. Swoje umiejętności szlifuje pod okiem najlepszych polskich DJ-ów. Uczestnik 2 edycji Stg Summer Festival, oraz  cyklu eventów „Pepsi – podejmij wyzwanie”.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl