W parku na stałe zagościł „zimorodek”

Nowy mural zdobi Park Miejski w Starogardzie Gdańskim. Obraz zimorodka na ścianie budynku przy wyjściu z parku w kierunku Poczty Polskiej namalował Rafał Ktoski pseudonim „Kiosk”. To jego piąte dzieło w naszym mieście.

– Ta zewnętrzna ściana budynku usytuowanego zaraz przy wyjściu z parku od strony ul. Hallera nie podobała mi się od dawna. Pomyślałem, że można ją upiększyć, zwłaszcza że park miejski przeszedł rewitalizację i przyciąga mnóstwo osób, które chętnie spędzają tu wolny czas. Z pomocą przyszli mi pracownicy starogardzkiego magistratu. Uzyskali zgodę na wykonanie muralu od właściciela budynku i pomogli mi zdobyć na realizację tego pomysłu pieniądze. W ramach inicjatywy lokalnej otrzymałem z Miasta wsparcie w kwocie 3 tys. zł. – powiedział autor muralu Rafał Ktoski.

Nowy mural przedstawia zimorodka, który przysiadł na gałęzi drzewa. Barwny obraz ptaka pięknie wkomponowuje się w parkową przestrzeń. Jak tłumaczy autor projektu – niewiele osób wie, że zimorodek zamieszkuje starogardzki park. Można go spotkać w okolicy rzeki Wierzycy. Jest to ptak rybożerny.

Nowy mural pięknie wkomponowuje się w parkową przestrzeń

– Wybrałem zimorodka, bo to przepiękny ptak, bardzo barwnie upierzony, mylony często z kolibrem. Warto by mieszkańcy wiedzieli jak wygląda. Poza tym zimorodek kojarzy się z zimą, a zima to trudny czas. Obecnie żyjemy w trudnych czasach pandemii,  w dobie niepewności i lęku o nasze zdrowie. Dla mnie osobiście ptak jest symbolem wolności. Uważam, że ten pomysł jest trafiony i ma swoje uzasadnienie – dodaje „Kiosk”.

Autor muralu zamieścił na nim też swój osobisty podpis i logo naszego miasta. Artysta znany jest mieszkańcom z innych realizacji. Min. in. był inicjatorem i jednym z wykonawców murali przy Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny, w Parku Nowe Oblicze oraz muralu upamiętniającego legendę NBA – Kobe Bryanta na osiedlu Konstytucji 3 Maja.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl