W marcu rusza przebudowa drogi 222

Mimo, że już w październiku 2015 roku postanowiono o realizacji rozbudowy dróg wojewódzkich nr 222 i nr 229 na odcinku od Starogardu Gdańskiego przez Jabłowo do węzła autostrady A1, na rozpoczęcie inwestycji trzeba było trochę poczekać. Dopiero niedawno zakończył się kilkumiesięczny proces wyłaniania wykonawcy tego zadania. Ostatecznie ponad ośmiokilometrowy odcinek drogi przebuduje firma Skanska.

11 lutego br. Grzegorz Stachowiak dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku podpisał z wykonawcą umowę na realizację robót drogowych. W spotkaniu uczestniczyli między innymi wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski, prezydent naszego miasta Janusz Stankowiak, jego zastępca do spraw techniczno-inwetycyjnych Przemysław Biesek –Talewski oraz władze powiatu stargardzkiego.

– Umowa, która dzisiaj została podpisana pozwala na realizację zadania, z którym szczególnie się utożsamiam – powiedział Ryszard Świlski. Na spotkaniu w mieszkańcami Lipinek Szlacheckich i Jabłowa obiecałem, że dołożę wszelkich starań, aby to zadanie zostało zrealizowane. Tym bardziej czuję satysfakcję, bo to oznacza, że na Pomorzu dotrzymuje się danego słowa, a to bardzo ważne w dzisiejszych czasach.

Umowa zakłada bezzwłoczne rozpoczęcie prac budowlanych. Firma Skanska wejdzie na plac budowy najpóźniej w marcu. Z tej informacji ucieszą się na pewno mieszkańcy naszego miasta, jak również pobliskich miejscowości: Janowa, Jabłowa czy Lipinek Szlacheckich. To właśnie mieszkańcy gminy Starogard Gd. najczęściej zgłaszali obawy o swoje bezpieczeństwo – zbyt wąska jezdnia, nieregularne pobocze, brak dobrej widoczności. Po przebudowie drogi zdecydowanie poprawi się jakość poruszania się zarówno samochodów jak i pieszych. Inwestycja ułatwi kierowcom dojazd do autostrady, która łączy północ z południem Polski, ale też generalnie poprawi spójność komunikacyjną całego powiatu. Spełnią się również marzenia wielu miłośników jazdy na rowerze. Już w tej chwili rowerzyści mogą bezpiecznie podróżować na odcinku od Pelplina do Ropuch, a od połowy 2017 roku ta trasa się wydłuży do samego Starogardu. Być może nowa ścieżka rowerowa stanie się też jedną z wielu atrakcji turystycznych Kociewia.

Przypominamy, że w wyniku przebudowy 8 km odcinka drogi ze Starogardu do węzła A-1 w Ropuchach jezdnia zostanie poszerzona do 7,0 m,  powstaną nowe chodniki i ścieżka rowerowa.  W Jabłowie na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 222 i 229 pojawi się rondo. Nie zabraknie wiat autobusowych oraz oświetlenia w obszarach zabudowanych. Termin zakończenia tej inwestycji, mimo przesunięcia daty jej rozpoczęcia, się nie zmieni. Droga powinna zostać oddana do użytku w czerwcu 2017 roku. Wartość inwestycji wyniesie około 32 mln zł, przy czym ponad 80 % kosztów pokryje Unia Europejska.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl