W maju łagodniejsze zasady bezpieczeństwa

Otwarte galerie handlowe, siłownie, restauracje i powrót uczniów do szkół – sprawdź, jak wygląda wstępny harmonogram na maj.

Na dzisiejszej konferencji rząd przedstawił stopniowy plan odmrażania gospodarki. Od maja będziemy mieli możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu, ale także częściowo w obiektach zamkniętych i na basenach. Od 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe i wielkopowierzchniowe sklepy budowlane oraz meblarskie. Działalność wznowią galerie sztuki i muzea. Do szkół wrócą uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych.
Od 4 maja zwiększony zostanie limit wiernych biorących udział w nabożeństwach – 1 osoba będzie przypadała na 15 m kw. w świątyniach. Minister zdrowia rekomenduje jednak, aby nabożeństwa i ceremonie odbywały się – w miarę możliwości – na świeżym powietrzu.

8 maja wznowią działalność hotele, przy maksymalnym obłożeniu na poziomie 50 procent. W obiektach nie będą mogły być otwarte strefy restauracyjne oraz wellness&spa.

15 maja restauracje i kawiarnie, na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Dwa tygodnie później posiłki będzie można zjeść wewnątrz restauracji – dostępna będzie połowa powierzchni danego lokalu i do tego w pełnym reżimie sanitarnym. Od połowy maja kina i teatry zostaną otwarte jedynie na świeżym powietrzu. Maksymalne obłożenie będzie mogło wynosić do 50 procent wszystkich dostępnych miejsc. Imprezy okolicznościowe takie jak wesela i komunie, będzie można organizować na zewnątrz z limitem do 25 osób. Na obiekty sportowe na świeżym powietrzu wróci publiczność. Trybuny będą mogły być zapełnione maksymalnie w 25 procent.

Od 15 maja wszyscy uczniowie mają wrócić do szkół w trybie hybrydowym, a dwa tygodnie później do nauki w trybie stacjonarnym.

Również od połowy maja na świeżym powietrzu będziemy mogli zdjąć maseczki, ale pod dwoma warunkami. Utrzymanie dystansu oraz jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Ostatnią branżą, która ma wznowić działalność, będzie branża fitness i siłownie. Rząd chce odmrozić ten sektor 29 maja. Natomiast kina i teatry wewnątrz budynków, będą dostępne przy maksymalnie 50% obłożeniu.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl