15 sierpnia na placu przed kościołem pw. św. Wojciecha, żołnierze, kombatanci, kapłani, władze samorządowe, delegacje najważniejszych instytucji, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Starogardu Gdańskiego, uczcili Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej.
To już bez mała od trzydziestu lat obchodzimy pod datą 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego, ustanowione w roku 1992, na pamiątkę słynnej „bitwy warszawskiej” ocalającej Polskę i Europę od bolszewików. Data tak szczególna, zespolona z uroczystym świętem maryjnym, zastąpiła dwie wcześniejsze, zawsze jednak powiązane z pamięcią o żołnierzu, któremu Naród i Ojczyzna winne są wdzięczność i pamięć, szacunek i uznanie. To właśnie chcemy dziś uczynić.
Z natury swojej wojsko od zarania dziejów stanowiło fundament systemu bezpieczeństwa państwa. Było więc nieodzownym gwarantem utrzymania pokoju i obrony przed zagrożeniem jego utraty. Taką rolę wojska poprzez minione wieki utrwaliła historia, stawiając rycerstwo za wzór męstwa i ofiary w imię wyższych wartości, a imiona walecznych wpisując na karty dziejów dla pamięci potomnych. Polska miała ich wielu, zważywszy na nasze odwieczne zmagania z obcymi najazdami, wojnami i konfliktami ościennymi, nie wyłączając czasu niewoli zaborczej, kiedy to brak własnej państwowości w szczególny sposób pobudzał rodaków do wysiłku zbrojnego o jej odzyskanie. To właśnie na tym ostatnim etapie zmagań z potęgami państw zaborczych w toku I wojny światowej, zbrojny trud żołnierski Legionów Polskich i błękitnej Armii gen. Hallera stał się zaczątkiem wojskowej siły odradzającego się państwa polskiego. Męstwo frontowych zmagań z wrogiem odtąd zajęła gotowość do obrony przed agresją ze strony nieprzyjaciela i służba własnemu narodowi – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.
Coroczne Święto Wojska Polskiego jest okazją, by wyrazić nasz powszechny i szczery dowód uznania dla żołnierskich zasług.
Złotym medalem 40. lecia Żołnierzy Związku Polskiego został wyróżniony Prezydent Miasta Janusz Stankowiak oraz Starosta Powiatu Starogardzkiego Kaziemierz Chyła.
Podpułkownik Tadeusz Bednarek został odznaczony Złotym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Brązowym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego odznaczono podporucznika Zbigniewa Gulgowskiego. Odznakę Honorową otrzymali chorąży Sławomir Rakowiec i starszy mat Krzysztof Gliński.
Przywdziewając mundur i stając do przysięgi wojskowej żołnierz ślubuje uroczyście bezwarunkową służbę Polsce, a rotą przysięgi wyraża swoje całkowite oddanie Ojczyźnie. To piękne, szlachetne i zarazem poważne zobowiązanie. Z okazji Święta Wojska Polskiego z wdzięcznością i uznaniem wyrażamy podziękowanie za tę ofiarną służbę. Szacunek dla munduru i symboliki żołnierskiej – tak powszechny w społeczeństwie – niech zawsze łączy się z najlepszymi życzeniami bezpiecznej służby, doskonalenia umiejętności wojskowych i satysfakcji z żołnierskich awansów – swoje wystąpienie zakończył prezydent Starogardu Janusz Stankowiak.
Modlitwę za wszystkich służących Ojczyźnie żołnierzy oraz żołnierzy poległych odmówił proboszcz parafii pw. św. Wojciecha ks. Janusz Lipski. Później uroczyście odczytano Apel Pamięci.
Przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą poległym i zmarłym żołnierzom 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich i 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.
Miejskie obchody Święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej zakończyła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, Miasta i Wojska Polskiego.