W ciąży zero alkoholu! Starogardzianie powiedzieli STOP FAS

W sobotę 9 września Starogard mówił głośno STOP FAS (Alkoholowemu Zespołowi Płodowemu). Pod hasłem „Ciąża zero alkoholu” organizatorzy ubrani w żółte koszulki z napisem: „Woda-tak. Alkohol – nie. Kampania STOP FAS” zwracali uwagę na problem, jakim jest picie alkoholu przez kobiety ciężarne. Tego dnia setki mieszkańców, którzy przewinęli się przez Galerię Neptun, włączyli się w II starogardzkie obchody Światowego Dnia Fas.

– Ten Dzień jest swoistą kampanią, która ma na celu uświadomić nie tylko przyszłe mamy, ale całe społeczeństwo, jakie zagrożenia niesie ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży – mówiła na powitanie Julia Burczyk – uczennica Zespołu szkół Ekonomicznych, która poprowadziła spotkanie.

Każdego roku w Polsce rodzi się 9 tys. dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym. To więcej niż z Zespołem Downa. Winny jest temu alkohol. Nawet symboliczny kieliszek wina, może spowodować nieodwracalne zmiany w prawidłowym rozwoju płodu. W badaniach, które przeprowadzono w Gdańsku w 2014 roku aż 40% kobiet ujawniło, że podczas ciąży było częstowane alkoholem.

– Trzeba o tym mówić i rozbudzać świadomość przyszłych mam – powiedziała Grażyna Rymaszewska – prezes Fundacji Trzeźwość z Gdyni. – Być może dzięki tej właśnie akcji, któraś z nich w przyszłości zastanowi się, zanim sięgnie po przysłowiowy kieliszek wina.

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak

Znaczenie i wagę wydarzenia podkreślił też prezydent miasta Janusz Stankowiak. Podczas powitania powiedział: – Akcja STOP FAS, którą po raz drugi obchodzimy w Starogardzie to niezwykle cenna i potrzebna inicjatywa. Niesie za sobą konkretną wiedzę i mnóstwo ważnych informacji. Trafia do młodych ludzi – uczniów gimnazjów i szkół średnich, co cieszy najbardziej. To oni stanowią przyszłość naszej lokalnej społeczności. Im większa będzie ich świadomość, tym większe szanse na zdrowe i aktywne społeczeństwo. Przy okazji prezydent podziękował pani Grażynie Rymaszewskiej za jej ogromne zaangażowanie w organizację akcji oraz wieloletnie i uparte działanie na rzecz poszerzania świadomości również jego, jak ważne jest to, aby kobieta w ciąży nie piła alkoholu .

Światowy Dzień FAS obchodzony jest na świecie od 1999 roku. Z inicjatywą wystąpiły Bonnie Buton, jej mąż – Brian Philcox i Teresa Kellerman. Dzieci, które adoptowali cierpiały na niepełnosprawność spowodowaną piciem alkoholu w ciąży przez ich biologiczne matki. Bonnie Buton zaproponowała, aby 9 września 1999 roku o godz. 9.09 przekazać całemu światu przesłanie – w ciąży nie należy pić alkoholu. Datę wybrała nieprzypadkowo. Miała symbolizować dziewięć miesięcy ciąży.  W Polsce Światowy Dzień FAS obchodzony jest od 2014 roku. W II starogardzkie obchody włączyło się wiele instytucji i placówek m.in. Kociewskie Centrum Zdrowia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, starogardzkie przychodnie, szkoły i przedszkola. 8 września ich pracownicy ubrani w żółte koszulki z napisem „Woda-tak. Alkohol – nie. Kampania STOP FAS” przekazywali mieszkańcom Starogardu Gdańskiego broszury i ulotki, w których lekarze wyjaśniają, dlaczego nie należny częstować alkoholem kobiet w ciąży. 

Wolontariusze rozdają ulotki i broszury mieszkańcom Starogardu podczas II starogardzkich Obchodów Światowego Dnia FAS.

Podobne materiały edukacyjne otrzymali wszyscy, którzy w sobotę 9 września odwiedzili Galerię Neptun. Tego dnia organizatorzy II starogardzkich obchodów Światowego Dnia FAS zachęcali mieszkańców do włączenia się w ogólnopolską akcję. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć ciekawą wystawę plakatów, poświęconych kampanii, które zostały nagrodzone w konkursie pt. „STOP FAS” oraz obejrzeć występy przedszkolaków i młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

Zaraz po części oficjalnej na scenie pojawiły się przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 2, nr 4, nr 6 i nr 8. Wszystkie maluchy po zakończonych występach otrzymały specjalne podziękowania od prezydenta Stankowiaka oraz Grażyny Rymaszewskiej. Spotkanie uświetniły swoimi występami również Małgorzata Czapska oraz prowadząca Julia Burczyk, która zaśpiewała przy akompaniamencie Kacpra Aranowskiego.

Wśród nagrodzonych w konkursie pt. „STOP FAS” w kategorii film znalazły się Dominika Bielińska, Marta Kłos, Marietta Troka, Magdalena Armatorska, Zuzanna Kawska , Monika Kotkiewicz – uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim ( I nagroda za film pt. „FAS – Fetal alkohol Syndrome”) oraz Klaudia Paszkowska, Magda Ringwelska, Aleksandra Skrzypczak – uczennice I Liceum Ogólnokształcącego ( II nagroda za film pt. „Przejdź przez ciążę bez kieliszka”. Nagrodzone filmy można obejrzeć na stronie http://www.stop-fas.pl/

W kategorii plakat trzy pierwsze miejsca zajęły uczennice Publicznego Gimnazjum Nr 1:
Marta Guz, Iwona Kuchta i Natalia Lamparska. Wyróżnienia trafiły do Aleksandry Tołczyk i Amelii Poćwiardowskiej z PG 1 oraz Anny Wycinki uczennicy Zespołu Szkół Publicznych w Starogardzie Gdańskim.

Organizatorami II starogardzkich Obchodów Światowego Dnia FAS byli: Fundacja „Trzeźwość”, Gmina Miejska Starogard Gdański, Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim oraz miejskie instytucje – przedszkola, Ognisko Pracy Pozaszkolnej i Starogardzkie Centrum Kultury. Sponsorami głównymi Starogardzkich Obchodów byli Galeria Neptun oraz firma Gregor Trans.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl