W 12 minut na 30 piętro

Patrycja i Martyna Kilich z OSP w Starogardzie zajęły trzecie miejsce w V Mistrzostwach Polski Strażaków w Biegu po Schodach – Wieżowiec 2023. Towarzyszący im panowie Szymon Benert i Przemysław Różański uplasowali się na miejscu trzydziestym szóstym. W środę, 20 września w gabinecie Prezydenta Miasta odebrali gratulacje od włodarza miasta.

Dziewczyny  potrzebowały 12 minut i 37 sekund, by wbiec z pełnym ekwipunkiem na 30 piętro wieżowca. Panowie tę samą wysokość pokonali w 8 minut. Czwórka młodych strażaków ochotników ze Starogardu Gdańśkiego 16 września uczestniczyła w V Mistrzostwach Polski Strażaków w Biegu po Schodach – Wieżowiec 2023. Patrycja i Martyna Kilich zajęły trzecie miejsce na sześć drużyn żeńskich. Szymon Benert i Przemysław Różański  – trzydzieste szóste na 70 drużyn męskich. Najlepsi dystans pokonali w niecałe pięć minut.

Martyna i Patrycja Kilich, Szymon Benert i Przemysław Różański z OSP w Starogardzie Gdańskim

— Oczywiście, że były chwile słabości, ale w tej rywalizacji nie tylko nogi i oddech są ważne. Najważniejsza jest głowa. Jeśli powie nam stop, dość, nic nie zrobimy i po zawodach  – dzielili się swoimi wrażeniami Strażacy.

Prezydnet pogratulował młodym Strażakom sukcesu

20 września cała czwórka wraz z komendantem OSP Łukaszem Zblewskim odwiedziła włodarza Starogardu.  Młodzi Strażacy podziękowali mu za wsparcie i zaprezentowali zdobyty przez dziewczyny puchar.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak otrzymuje podziękowania od Strażakó Ochotników za wsparcie straogardzkiej OSP

— To zaszczyt dla mnie — powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.  — Jestem dumny, że mamy takich wspaniałych ludzi w mieście, którzy służbę łączą z pasją. Gratuluje wam przygotowania, determinacji, woli walki, wspaniałej postawy i oczywiście sukcesu. Zarówno trzecie jak i trzydzieste szóste miejsce to świetny wynik. Myślę jednak, że od miejsca ważniejszy był sam udział w tych zawodach i sprawdzenie własnych możliwości — dodał Prezydent.

Strażacy podzieli się z włodarzem wrażeniami, jakie przywieźli z Mistrzostw. Janusz Stankowiak był ciekaw, jak długo się przygotowali do tej rywalizacji i gdzie.

Prezydent Janusz Stankowiak gratuluje młodym Strażakom z OSP sukcesu

— Najwięcej trenujemy na siłowni — odpowiedziała Martyna Kilich. —Wzmacniamy w ten sposób swoją odporność i kondycję. Zdarzyło nam się też biegać po schodach w starogardzkiej Elektrociepłowni. To najwyższy punkt w mieście. Przygotowywaliśmy się kilka miesięcy — dodała strażaczka.

Zawody polegały na biegach dwuosobowych drużyn na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Zawodnicy wbiegają w pełnym umundurowaniu ochronnym wraz ze sprzętem ochrony układu oddechowego. W zawodach uczestniczyło 199 zespołów. Mistrzostwa zostały rozegrane w 5 kategoriach: Państwowa Straż Pożarna, senior  70+, pary mieszane MIX, Ochotnicze Straże Pożarne, Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej oraz kobiety.