VIII Pomorskie Dni Kontrabasowe za nami

17 listopada w sali „Sokół” odbył się Koncert Galowy VIII Pomorskich Dni Kontrabasowych. Gwiazdą wieczoru był światowej sławy izraelski kontrabasista, multiinstrumentalista, kompozytor i producent muzyczny Adam Ben Ezra.

Artysta zdobył rozgłos dzięki swojemu niezwykłemu talentowi w grze na kontrabasie oraz eksperymentowaniu z różnymi stylami muzycznymi. Znany jest on z wykorzystywania instrumentu w niekonwencjonalny sposób.
Muzyka poprzedził występ wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych konkursach kontrabasisty Marka Romanowskiego, któremu towarzyszyła wybitna pianistka Hanna Holeksa. Muzycy zaprezentowali program klasycznej literatury kontrabasowej.

Na zdjęciu Adama Ben Ezra.
Adama Ben Ezra

Dwudniowe wydarzenie przyciągnęło nie tylko miłośników tego instrumentu. Piątkowa Gala była podsumowaniem dwóch dni imprez w ramach VIII Pomorskich Dni Kontrabasowych. Spotkania odbywały się w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie odbyły się warsztaty kontrabasowe oraz pierwszy z dwóch koncertów Adama Ben Ezra.

W Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim odbyły się przesłuchania konkursowe w ramach VIII Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego. To oferta edukacyjna dla uczniów kontrabasu szkół muzycznych stopnia podstawowego i średniego z terenu całej Polski.
Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie starogardzkiej PSM, Oliwia Kubkowska, uczennica klasy III zdobyła II nagrodę a Piotr Muchowski z klasy II otrzymał wyróżnienie.
Organizatorem było Stowarzyszenie Kultury Kociewia oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Starogardzie Gdańskim.

Wspólne zdjęcie przedstawicieli firm, instytucji i stowarzyszeń, które wsparły organizację VIII Pomorskich Dni Kontrabasowych.

Organizatorzy podziękowali Patronom wydarzenia, którzy wsparli organizację VIII Pomorskich Dni Kontrabasowych. Wśród nich był Prezydent Miasta Janusz Stankowiak. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach środków Gminy Miejskiej Starogard Gdański.
Wśród słuchaczy pojawili się między innymi Zastępcy Prezydenta Miasta Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowska-Siembida.