VII Festiwal Kultury Białoruskiej

W tym roku Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu rozpoczął się w Starogardzie Gdańskim. 23 kwietnia, punktualnie o godz. 18:00, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przez patronów honorowych wydarzenia Prezydenta Starogardu Gdańskiego Janusza Stankowiaka oraz Ambasadora Pełnomocnego i Nadzwyczajnego Republiki Białoruś w Polsce Władimira Czuszewa. 

To już siódma edycja Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. Całe wydarzenie koordynuje Igor Jankowski, pomysłodawca i założyciel, obecny dyrektor artystyczny FKB na Pomorzu, który po emigracji do Polski poświęcił się działalności kulturalnej i artystycznej.

Jako pierwszy na scenie Kina „Sokół” zaprezentował się zespół Taran Trio z Mińska. Jego założycielem i kierownikiem jest Anatoli Taran, jeden z najlepszych akordeonistów na świecie, który w 2016 roku w Portugalii zdobył Puchar Świata w grze na akordeonie.

Swoim talentem popisali się również tancerze ze Szkoły Tańca Współczesnego Show-Balet „Sensacja” z Witebska. Jest to największa prywatna szkoła tańca w Republice Białoruś, która w swoich 4 filiach w ciągu 25 lat działalności wykształciła ponad 16 000 tancerzy. Założycielami tej szkoły są Roman i Jelena – artystyczne małżeństwo z Witebska.

Wystąpił również Aleksander Minionok, absolwent Szkoły Show-Balet „Sensacja”, finalista eliminacji do dziecięcej Eurowizji 2016 i zwycięzca ukraińskiego „Mam Talent”. Jurorzy programu nazwali go „białoruskim Justinem Bieberem”.  Cały Festiwal urozmaicany był piosenkami w wykonaniu solistów Pawła Kozicza z Białorusi oraz Moniki Miedzianowskiej, założycielki i nauczycielki polskiej szkoły muzycznej MKA Music Rotterdam w Holandii. Wraz z chórem ze Szkoły Muzycznej Yamaha premierowo wykonali utwór „Quo Vadis” Igora Jankowskiego. Występy akrobatyczne zaprezentowały dzieci i młodzież ze Szkoły Rezerw Olimpijskich w Mińsku. Gościnnie wystąpiły tancerki ze Szkoły Tańca Flic z Lęborka. 

– Język kultury jest uniwersalny. Wszyscy czujemy ją podobnie. Bariera językowa nie jest w tym przypadku przeszkodą. Dziękuję wszystkim artystom z Białorusi, którzy po raz czwarty odwiedzają nasze miasto, by pokazać jak wysoki poziom reprezentują. Wspaniali instrumentaliści, wokaliści, tancerze oraz akrobaci – i tu się zatrzymam, ponieważ oglądając Wasze występy, pomyślałem, że ten obiekt może być dla Was za mały, dlatego czas, by w Starogardzie Gdańskim powstała Hala Widowiskowa z prawdziwego zdarzenia, aby kolejne edycje Festiwalu Kultury Białoruskiej mogły odbywać się w jeszcze lepszych warunkach – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak. 

 – W imieniu Ambasady Republiki Białoruś w Polsce pragnę wyrazić najserdeczniejsze podziękowania organizatorom tego wydarzenia oraz wszystkim, którzy wzięli udział w bezpośrednim jego przygotowaniu. Szczególne podziękowania należą się Dyrektorowi Artystycznemu Festiwalu Kultury Białoruskiej Igorowi Jankowskiemu za inicjatywę oraz zaangażowanie. Mam nadzieję, że występy białoruskich artystów wzbudziły u Państwa chęć poznania naszej współczesnej kultury i sztuki. Kultura to potężny czynnik wzmacniający relacje międzyludzkie oraz międzynarodowe. Wpływa na rozwój dobrych sąsiedzkich stosunków – mówił Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny Republiki Białoruś w Polsce Władimir Czuszew.

Następne części tegorocznego Festiwalu odbędą się kolejno w Gdańsku, Malborku, Łęczycach, Rumi, Żukowie, Gniewinie. 1 maja zakończy go koncert w Gminie Puck. 

Joanna Jaśkowiak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6028
joanna.jaskowiak@um.starogard.pl