VI Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza 24 lipca o godz. 19:00 na VI Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu. W Parku Nowe Oblicze wystąpią utalentowani i znani artyści z Białorusi oraz młodzi artyści z Pomorza. Patronat Honorowy nad festiwalem sprawuje Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku.

Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu odbywa się od 2012 r. Imprezie towarzyszą koncerty wybitnych białoruskich orkiestr, solistów, gościnne występy polskich zespołów, gwiazd estrady, konferencje przybliżające białoruską historię, kulturę i tradycje ludowe. Główną ideą tych festiwali jest budowanie wielopłaszczyznowej integracji, opartej na mentalnej, obyczajowej i kulturalnej wymianie dóbr. Środkami realizacji stają się cykliczne przedsięwzięcia muzyczno-kulturalne o zasięgu międzynarodowym. Festiwal charakteryzuje się wysokim poziomem artystycznym i wykonawczym.

W ramach VI Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu, w Starogardzie Gdańskim wystąpią:

* Jegor Dorożko – wirtuoz gitary elektrycznej z Mińska wraz ze swoim 6-osobowym rock bandem. Jest znany z wirtuozowskich transkrypcji przebojów z repertuaru Scorpions, czy Metaliki. Jegor Dorożko z wielkim sukcesem wykonał w zeszłym roku utwór „Strings on fire” Damjana Pejcinoskiego, wyjątkowo młodego i utalentowanego gitarzysty z Macedonii, związanego też z Białorusią. Miał zaledwie 18 lat, gdy otrzymał pierwszego Oscara 2002 w kategorii Najlepszy Gitarzysta The Rock. Dwa lata temu Jegor wykonywał również solo w legendarnym przeboju „Rock You Like a Hurricane” z repertuaru Scorpions.

* Władysław Kalinowski – wybitny saksofonista, który zdobył serca polskiej publiczności w czasie zeszłorocznej V edycji Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu fenomenalnym wykonaniem ballady „Againts all Odds”.

* Daria Chmielnickaja – białoruska śpiewaczka, która oprócz białoruskich utworów, wykona przebój „Fairytale”, z którym Białorusin Aleksander Rybak w 2009 roku zwyciężył na Eurowizji (reprezentując Norwegię). Daria Chmielnickaja śpiewała w poprzednich dwóch edycjach festiwalu, występując w duecie z solistą Wiedeńskiej Agencji Operowej Grigoriem Polisczukiem. W zeszłym roku przedstawiła swoją wyjątkową interpretację pieśni Anny German.

* Paweł Kozicz – popularny białoruski wokalista, który w zeszłym roku fenomenalnie wykonał utwór „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. W tym roku w duecie z Darią Chmielnicką wykona po raz pierwszy pieśń „Bruksela” autorstwa Igora Jankowskiego, dyrektora Festiwalu.

* Szkoła Tańca Współczesnego Show-Ballet „Sensacja” z Witebska. Największa prywatna szkoła tańca w Republice Białoruś, która w swoich 4 filiach w ciągu 25 lat działalności wykształciła ponad 16 000 tancerzy. Założycielami tej szkoły są Roman i Jelena – artystyczne małżeństwo z Witebska. To oni uczą tańca, projektują i szyją kostiumy, rozwijają młode talenty, dobierają repertuar i organizują koncerty. Absolwenci szkoły są laureatami licznych konkursów estradowych. Rocznie szkoła „Sensacja” bierze udział w ponad 200 koncertach na terenie Białorusi i w Rosji. Na festiwal przyjadą pokonując 16 00 kilometrów.

* Aleksander Minionok – najmłodszy celebryta białoruskiego świata show biznesu. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt nagród. Jest białoruskim finalistą eliminacji do dziecięcej Eurowizji 2016 i zwycięzcą ukraińskiego „Mam Talent”. Właśnie tam na Ukrainie został nazwany przez jurorów „białoruskim Justinem Bieberem”. Co ważne – Aleksander Minionok jest właśnie absolwentem Szkoły Show-Ballet „Sensacja” w Witebsku.

* Duet taneczny Aleksandry Metery oraz Zuzanny Elendt ze Studio Tańca FLIC w Lęborku pod dyrekcją Małgorzaty Bieleckiej. W duecie z Aleksandrą Meterą wystąpi również Julia Sowa z Gdyni. Studio Tańca FLIC jest prężnie rozwijającą się szkołą tańca współczesnego na Pomorzu. Szkoła cały czas się powiększa i nie boi się żadnych wyzwań. Młode tancerki – Ola, Julia i Zuzia mają już na swoim koncie wiele dyplomów i wyróżnień. Specjalnie na VI edycję festiwalu przygotowały 2 taneczne ilustracje.

* Jaśmina Wenta z Kołobrzegu, wnuczka znanego lęborskiego muzyka Andrzeja Wenty.

* Samira Gołąbek i Marta Byczk z Wejherowa – młode wokalistki ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Wejherowie.

Scenariusz koncertu przygotował i całe wydarzenie koordynuje Igor Jankowski – Dyrektor Festiwalu.

Wydarzenie oprócz Starogardu (24.07) odbędzie się też w Lęborku (20.07), Gniewinie (21.07), Rumi (22.07), Bożympolu Wielkim (25.07), Malborku (26.07), Maszewie Lęborskim (28.07), Żukowie (29.07).

Nieprzypadkowo organizatorzy na miejsce Festiwali Kultury Białoruskiej wybrali właśnie teren Pomorza. To właśnie północna część Polski po drugiej wojnie światowej stała się miejscem zamieszkania dla szerokich rzesz ludności kresowej. Pomimo upływu lat, kolejne pokolenia Polaków zamieszkujące te tereny, niezwykle ciepło przyjmują kulturę wschodnią (w tym też białoruską), ponieważ jest im szczególnie bliska i mentalnie związana z pewnego rodzaju wewnętrzną nostalgią. Głównym organizatorem festiwalu jest lęborska Fundacja Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM.

/SCK/

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl