Uważaj co wrzucasz do sieci

6 lutego w siedzibie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji STAR-WiK odbyła się konferencja prasowa promująca kampanie społeczną pt.; „Śmieci nie mogą lądować w sieci”.

-Problem jest coraz większy – podkreśliła na spotkaniu Joanna Myślińska Prezes Spółki – Celem kampanii jest przedstawienie mieszkańcom problemu z jakim zmagamy się w związku z niewłaściwym użytkowaniem sieci kanalizacyjnych w naszych gospodarstwach domowych.

Wielu mieszkańców traktuje odpływy kanalizacyjne jak kosze na śmieci. Wrzucane tam odpady tworzą zatory i sprzyjają namnażaniu się bakterii w odpływach. Odprowadzane do kanalizacji resztki z naszych gospodarstw domowych przyciągają szczury, dlatego musimy mieć świadomość, że wrzucając do toalety pozostałości po obiedzie dokarmiamy gryzonie i przyczyniamy się do zwiększenia ich populacji. Trafiające do kanalizacji śmieci przyczyniają się do awarii przyłączy kanalizacyjnych, uszkodzeń pomp i urządzeń związanych z procesem oczyszczania ścieków a także wyższych kosztów napraw i eksploatacji sieci kanalizacyjnej.

Główny problem stanowią akcesoria kosmetyczne (m.in. patyczki do uszu, mokre chusteczki, płatki kosmetyczne, pieluchy), jedzenie (oleje, resztki jedzenia, zupy, ogórki a nawet całe słoiki z pulpetami). Tłuszcz powoduje stopniowe zatykanie rur oraz zagrożenie dla środowiska i procesu biologicznego oczyszczania ścieków. Jest trudno usuwalny. Kolejnym problemem są materiały budowlane (gruz, szmaty, cement, masy, zaprawy, kable). W czasie budów i remontów takie odpady zatykają rury, studzienki oraz dewastują urządzenia związane z procesem oczyszczania ścieków. Usuwanie awarii jest czasochłonne i często powoduje też utrudnienia w ruchu drogowym.

-Kampania zaplanowana jest na cały najbliższy rok, edukować chcemy i starszych i tych najmniejszych aby od najmłodszych lat uczyć mieszkańców właściwego postępowania – zapowiedziała Monika Michna – Specjalistka ds. Edukacji, Promocji i Wizerunku firmy.

Problemy związane z zanieczyszczaniem sieci kanalizacyjnej omawiał Zbigniew Wroński – Kierownik Wydziału Gospodarki Ściekami.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl