Utwardzanie dróg gruntowych – ostateczna lista rankingowa

Od trzech lat, co roku prezydent Janusz Stankowiak ogłasza na miejskiej stronie internetowej uaktualnioną listę ulic w Starogardzie Gdańskim przeznaczonych do tymczasowego utwardzenia płytami YOMB. Po konsultacjach z mieszkańcami publikujemy zaktualizowaną listę na rok 2019, przy tworzeniu której uwzględniono wszelkie zgłoszone uwagi.

Do 2021 roku Miasto planuje utwardzić aż 23 ulice spośród 70 wpisanych na listę. Jest to możliwe, gdyż – jak zapowiedział prezydent – Miasto zwiększyło pulę pieniędzy na to zdanie z 0,5 mln zł do 2 mln zł rocznie.

W pierwszej kolejności Miasto dokończy utwardzanie ulicy Grzybka oraz sięgaczy ulicy Dąbka, które rozpoczęło w 2018 roku. Również w tym roku utwardzone powinny zostać ulice: Świętojańska, Kalinowskiego, Sucharskiego, Jagodowa, Szpitalna, Hermanowska i Kryzana (droga wewnętrzna). Łącznie ponad 4,2 km dróg gruntowych.

W przyszłym roku zaplanowane do utwardzenia są ulice: Mickiewicza, Obrońców Poczty Gdańskiej, Skarżyńskiego, Majowa, Przy Młynie, Leśna, Rolna, Żabia, Wyszyńskiego i Darowana – blisko 6 km. W 2021 roku w planach są ulice: Korytybska, Orlińskiego, Żurawia, Skośna, Bohaterów Getta i Legionów – łączne 5,6 km.

Nowa lista rankingowa: Ranking YOMB 2019 – 13.03. pdf 

Przygotowana lista rankingowa zakłada, że koszt utwardzenia 1m2 wyniesie tyle samo, co w zeszłym roku. Rzeczywiste koszty mogą się jednak różnić od podanych w tabeli. Zostaną zweryfikowane po przeprowadzonych przetargach, co może oznaczać, że np. z 7 zaplanowanych na ten rok dróg do utwardzenia wykonanych zostanie 6, bo koszt 1m2 wyniesie więcej niż w roku ubiegłym.

Przypominamy też, że lista rankingowa starogardzkich ulic przeznaczonych do tymczasowego utwardzenia płytami YOMB co roku będzie aktualizowana. W związku z tym fakt, iż z tegorocznej listy wynika, że dana droga będzie utwardzona w przyszłym roku może ulec zmianie.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl