Urząd Miasta gościł młodzież z Diepholz

35 uczniów z Realschule i Gymnasium w Diepholz przyjechało do Starogardu w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Niedługo uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego pojadą do Niemiec z rewizytą.

Starogardzki magistrat odwiedziło 35 niemieckich i 30 polskich uczniów. Towarzyszyli im opiekunowie: wicedyrektor Realschule Stephan Klopfzig oraz nauczyciele Frank Minzig z Gymasium i Małgorzata Kosecka z PG Nr 1 w Starogardzie Gdańskim. To właśnie ona oraz Olga Sułek, która uczy języka niemieckiego w I Liceum Ogólnokształcącym są organizatorkami wymiany.

Młodzież spotkała się z wiceprezydentem Przemysławem Bieskiem-Talewskim, który życzył gościom udanego pobytu, wielu ciekawych doświadczeń oraz niezapomnianych wspomnień. – Specjalnie na spotkanie z Wami ubrałem dzisiaj krawat, który dostałem w prezencie od burmistrza Diepholz, naszego miasta partnerskiego – powiedział zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych Przemysław Biesek-Talewski.

Każdy uczestnik wymiany otrzymał pakiet gadżetów promujących Starogard Gdański. Na zakończenie spotkania wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed głównym wejściem do Urzędu Miasta.

Starogard współpracuje z Diepholz od 1998 roku. To powiatowe miasto, które leży w północno-zachodniej części Niemiec, liczy 16,5 tys. mieszkańców. Już od 19 lat, co roku, polska i niemiecka młodzież odwiedza się nawzajem i zawiązuje nowe przyjaźnie.

– Chcemy, aby poprzez wspólne działania młodzi ludzie poznali się i doświadczyli życia codziennego w kraju sąsiada. Takie przeżycia prowadzą często do przedłużenia znajomości, prywatnych odwiedzin, korespondencji mailowej itp. Właśnie o to chodzi – mówiła Małgorzata Kosecka. – Uczestnicy wymiany mają dokładnie zaplanowany pobyt. Nie powinni narzekać na brak atrakcji. Odwiedzą Oceanarium w Gdyni, Planetarium w Toruniu, zamek w Malborku oraz Muzeum Solidarności w Gdańsku – dodała pani Małgorzata.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl