Uruchom aplikację „Blisko” i bądź na bieżąco z wydarzeniami w Starogardzie

Miasto uruchomiło właśnie bezpłatną aplikację „BLISKO” dedykowaną dla każdego posiadacza smartfona. Za jej pomocą mieszkańcy Starogardu, którzy zainstalują ją na telefonach, w kilka sekund dowiedzą się o nadchodzącym w mieście zagrożeniu lub wydarzeniu. Czy to będzie gradobicie, powódź, czy karambol – będą o tym na bieżąco informowani. Podobnie szybko dowiedzą się o planowanych w mieście imprezach i sprawach wpływających na ich komfort życia.

Aplikacja „Blisko” to jeden z elementów systemu wczesnego ostrzegania SISMS, za pomocą którego można otrzymać informacje, dotyczące m.in. występujących niepokojących zdarzeń czy spraw, które interesują mieszkańców. Nadawcy – czyli podmioty oraz instytucje zarejestrowane w systemie SISMS (należą do nich m.in. urzędy gmin i miast, spółki energetyczne, wodociągowe i różne podmioty ważne dla mieszkańców) -mogą powiadamiać o różnych zdarzeniach na trzy sposoby: przez aplikację „Blisko”, która gwarantuje dostęp do najszerszej liczby nadawców, mailem, gdzie przesyłane są pełne informacje lub smsem, którym wysyłane są krótkie wiadomości.

– System SISMS to narzędzie, dzięki któremu możemy błyskawicznie dotrzeć do mieszkańców. Do zarejestrowanej osoby wysyłamy ostrzeżenie lub inne informacje o zagrożeniach w formie publikacji w aplikacji „Blisko”, którą można za darmo pobrać i zainstalować w swoim telefonie lub  maila. W obu przypadkach  będziemy mogli dołączyć załączniki w formacie jpg lub PDF, które zawierają dodatkowe wiadomości np. mapki, ulotki, zdjecia –  tłumaczy Anna Zagłoba Góralska, naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta Starogard Gdański.

– Oprócz ostrzeżeń użytkownik aplikacji „Blisko” może zadeklarować, że chce otrzymywać informacje o ważnych wydarzeniach w mieście, związanych z kulturą, sportem, utrudnieniami komunikacyjnymi czy sprawami społecznymi – dodaje Anna Zagłoba-Góralska.

Jak korzystać z systemu SISMS?

Wejdź na stronę https://www.sisms.pl/zostan-uzytkownikiem

Wpisz w wyszukiwarce swoją miejscowość.

Jeśli masz smartfona, pobierz bezpłatną aplikację Blisko

Jeśli chcesz otrzymywać wiadomości drogą mailową, zarejestruj się przez formularz on-line.

Każdy nadawca proponuje własny zestaw serwisów – wybierz te serwisy, które Cię interesują (powiadomienia będą przychodzić tyko z wybranych serwisów).

W każdej chwili możesz zmieniać swoje ustawienia: nadawców i ich serwisy, kanały komunikacji.

Serwisy miejskie, które są dostępne w zakładce Starogard Gdański, to:
Aktualności – informacje bieżące o prowadzonych w mieście inwestycjach, planowanych spotkaniach z mieszkańcami, konsultacjach społecznych i innych ważnych dla mieszkańców wydarzeniach.
Wydarzenia i imprezy – informacje o wszelkiego rodzaju imprezach kulturalnych i sportowych,organizowanych na terenie Starogardu, a także informacje dotyczące promocji miasta i turystyki.
Sprawy społeczne – informacje dotyczące organizacji pracy żłobków, przedszkoli i szkół, pomocy społecznej, stypendiów, profilaktyki, opieki zdrowotnej oraz wszystkich innych spraw dotyczących codziennego życia społecznego w mieście.
Ostrzeżenia i komunikaty – informacje o zbliżających się nawałnicach, gradobiciach lub innymi groźnych zjawiskach pogodowych, o ewakuacji z powodu nadchodzącej powodzi, bieżące komunikaty na temat np. poziomu wód, zmiany organizacji ruchu, rozkładu jazdy autobusów, awarii sieci wodociągowej itp.

W aplikacji „Blisko” można również włączyć inne powiadomienia:
Child Alert – ogólnopolski kanał z komunikatami na temat poszukiwania zaginionych dzieci,
RSO – czyli Regionalny System Ostrzegania nadający komunikaty o zagrożeniach pogodowych i nie tylko,
wyłączenia prądu – informacje od operatorów energetycznych o planowanych i awaryjnych wyłączeniach prądu z dokładnością do ulicy i numeru bloku (po podaniu nazwy ulicy i numeru),
jakość powietrza – komunikaty o jakości powietrza dowolnie wybranej stacji (należy wybrać z listy dostępnych stacji).

Aplikacja jest darmowa, a korzystanie z niej całkowicie bezpłatne. Komunikator wymaga jedynie połączenia z internetem. Aplikację można pobrać na wszystkie systemy mobilne w Google Play, APP Store oraz Windows Store, wpisując w wyszukiwarkę „Blisko”.

W przypadku deklaracji otrzymywania informacji na skrzynkę mailową, jedynym wydatkiem jest koszt związany z rejestracją w systemie mailowym poprzez wysłanie jednego smsa, który wynosi tyle, ile standardowy sms u operatora, z którego sieci korzystamy. Każdy mieszkaniec może w dowolnej chwili wyrejestrować się z systemu ponownie wysyłając sms.

 

 

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl