Urodziny na miarę solenizanta

Za nami huczna 70-tka Kazimierza Deyny. Sportowo-rozrywkowa impreza DEYNA ‘70 z LOTOSEM i ENERGĄ zgromadziła ponad 15 tys. osób. Towarzyski mecz piłki nożnej zakończył się zwycięstwem drużyny Deyna Team (8:1). Reprezentacja Telewizji Polskiej także dawała z siebie wszystko. Na placu przy Hali Sportowej im. Gerarda Podolskiego obejrzeliśmy film o naszym solenizancie, który młodym ludziom uświadomił, a starszym przypomniał jak wielkim piłkarzem był Kaka. Potem wszyscy świetnie bawili się przy dźwiękach muzyki disco polo.

Od lewej: Iwona Mostowska (Grupa LOTOS), prezydent Janusz Stankowiak, Urszula Drukort-Matiaszuk (Grupa ENERGA)

Rok 2017 został ustanowiony w Starogardzie Gdańskim Rokiem Kazimierza Deyny. Skończyłby 70 lat. To doskonała okazja, by przypomnieć jego sylwetkę i dokonania. Legenda polskiej piłki nożnej zasłużyła na naprawdę huczne obchody rocznicy 70-tych urodzin. Na początku prezydent miasta wspólnie z przedstawicielkami głównych sponsorów wydarzenia Grupy LOTOS panią Iwoną Mostowską oraz Grupy ENERGA panią Urszulą Drukort-Matiaszuk odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą Kazimierzowi Deynie, ufundowaną przez obie firmy.

Chwilę później na murawę wybiegły: reprezentacja Telewizji Polskiej oraz drużyna Deyna Team. Emocji nie brakowało, zwłaszcza, że na boisku pojawili się między innymi: Maciej Żurawski, Jacek Krzynówek, Radosław Michalski, Tomasz Kłos, Marek Ługowski, czy prezydent Janusz Stankowiak. W bramkach stanęli znakomici jak zwykle Jan Tomaszewski oraz Maciej Szczęsny. Trenerem reprezentacji TVP był Rafał Patyra, a Deyna Team Andrzej Strejlau.

– Szanowni Państwo! Jesteśmy w samym sercu Kociewia, które bije dzisiaj specjalnie dla Kazimierza Deyny. Jesteśmy w mieście, w którym rodzą się gwiazdy. Właśnie tu, w Starogardzie Gdańskim, 23 października 1947 roku urodził się Kazimierz Deyna – legenda polskiego futbolu. Gdyby żył w tym roku skończyłby 70 lat. Uczcijmy radośnie tę wyjątkową rocznicę i pokażmy całej Polsce, że Starogard to miasto, w którym pamięć o Kaz Generale żyje nieustannie – mówił prezydent Janusz Stankowiak. – Korzystając z okazji chciałbym gorąco podziękować osobom, bez których to wydarzenie by się nie odbyło. Przede wszystkim dziękuję głównym sponsorom Grupie LOTOS i Grupie ENERGA oraz przyjacielowi naszego miasta prezesowi LOTOS PETROBALIC Grzegorzowi Strzelczykowi – dodał prezydent. – Życzę wszystkim udanej zabawy i niezapomnianych emocji. Przede mną takie na pewno, bo mam okazję zagrać ze świetnymi piłkarzami. Nigdy nie sądziłem, że moim trenerem będzie pan Andrzej Strejlau. Przyznam się Państwu, że po cichu marzę, żeby strzelić gola Janowi Tomaszewskiemu. Myślę, że takie samo marzenie ma cała moja drużyna – zakończył Janusz Stankowiak.

Emocji rzeczywiście nie brakowało. Wyraźnie udzielały się też one komentującemu spotkanie Dariuszowi Szpakowskiemu. Mecz zakończył się wynikiem 8:1 dla drużyny przyjaciół pana Kazimierza. Zespół Telewizji Polskiej nie poddawał się jednak do samego końca.

Dariusz Szpakowski komentuje mecz

W przerwie spotkania kibice mieli szansę strzelać karne samemu Janowi Tomaszewskiemu. – Muszę przyznać, że było to troszeczkę stresujące, bo spotkałem taką sławną postać. Bardzo się cieszę, że mogłem strzelać do jego bramki, zwłaszcza że jestem kibicem naszej reprezentacji narodowej, oglądam ich wszystkie mecze. Dzisiaj jestem bezstronny – powiedział pan Karol. – Strzelić bramkę Janowi Tomaszewskiemu to bardzo cenne doświadczenie. Będę to mile wspominał. Mecz jest wspaniały. Jest dużo goli, więc i mnóstwo wrażeń. Dzisiaj sercem jestem z drużyną Deyny – dodał pan Jakub.

Zaraz po zakończeniu meczu wszyscy przenieśli się na plac przy Hali Sportowej im. Gerarda Podolskiego. Licznie zebrani tam mieszkańcy bawili się przy dźwiękach muzyki zespołu Dwa plus Dwa. Mieliśmy też okazję obejrzeć pełen emocji i niezwykle wzruszający film, który jest niezbitym dowodem na to jak wielką piłkarską postacią był Kazimierz Deyna.

Chwilę później na scenie pojawił się Zenek Martyniuk z zespołem Akcent. Zabawa rozkręciła się na dobre. Trwała do późnych godzin wieczornych. Zaśpiewały jeszcze inne gwiazdy disco polo: Mig, Classic, a na zakończenie Power Play. Pomysłodawcą wydarzenia DEYNA ’70 z LOTOSEM i ENERGĄ był radny Stowarzyszenia „Nasz Starogard” oraz przewodniczący Komisji Budżetu, Strategii i Programów Pomocowych Rady Miasta Jarosław Janaszek. To była naprawdę huczna impreza – urodziny na miarę solenizanta. Dziękujemy, że byliście z nami.

 

Zdjęcia Krzysztof Rudek