Uroczyste przekazanie sztandaru

Sztandar Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Starogardzie Gdańskim trafił do Muzeum Ziemi Kociewskiej. 11 lutego prezes Koła Tadeusz Żurawski i dyrektor muzeum Mariusz Brodnicki podpisali akt jego przekazania.

Uchwała o przekazaniu sztandaru podjęta została przez członków 8 grudnia 2020 roku na posiedzeniu Zarządu Koła w Starogardzie. Będzie on świadczył nie tylko o historii trudnych lat po II wojnie światowej, ale również zostanie zapamiętany jako poczet sztandarowy uczestniczący w wielu uroczystościach państwowych oraz patriotycznych wydarzeniach o znaczeniu historycznym. Dla młodego pokolenia odwiedzającego muzeum będzie lekcją mówiącą o historii Polski. Związek rozpoczął swoją działalność w latach dziewięćdziesiątych. Przez blisko 30 lat zrzeszał ponad 200 członków.

– Koło się zamyka, ale bardzo dobrze się dzieje, że sztandar Państwa związku będzie miał swoje godne miejsce właśnie w starogardzkim muzeum. Jest on widomym znakiem Waszej działalności na naszym terenie. Nie jest to pierwszy sztandar, który trafia w to miejsce – podkreślił Sekretarz Miasta Zbigniew Toporowski.

Tadeusz Żurawski prezes Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Mariusz Brodnicki dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej podpisali akt przekazania sztandaru.

W imieniu Rady Kombatantów głos zabrał Dariusz Gliniecki, prezes Powiatowej Rady Kombatantów Osób Represjonowanych i Żołnierzy Wojska Polskiego, który podziękował władzom miasta za zorganizowanie uroczystości. – Członkowie związku, który się rozwiązuje nie pozostają sami sobie i mają możliwość zostawić po sobie ślad w tak godnych rękach – podkreślił.

– Bardzo się cieszę, że mogę przejąć tak cenny sztandar, bo wiem, że kryją się za nim ludzie oraz określone wartości, dlatego tym bardziej będziemy go pielęgnować. Muzea są po to, aby prowadzić między innymi działalność wychowawczą głównie pod kątem wychowania patriotycznego i narodowego. Wasze koło nadal pozostanie w naszej pamięci. Współpracując z Akademią Marynarki Wojennej, będziemy kontynuować tematykę II wojny światowej, tematykę kombatantów, organizować wspólne konferencje, warsztaty i seminaria. Przygotowywać nowe publikacje. Wciąż będziemy z Państwem w kontakcie, planujemy organizować wykłady i o tym opowiadać – zapewniał Mariusz Brodnicki, dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej.

– Dziękuję Panu Prezydentowi Januszowi Stankowiakowi za zaproszenia na wszystkie okolicznościowe spotkania, w których nasi przedstawiciele mogli uczestniczyć. Dziękuję Panu Sekretarzowi Zbigniewowi Toporowskiemu i Panu Czesławowi Kosianowiczowi, Prezesowi Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za przygotowanie dzisiejszego spotkania oraz Panu Dariuszowi Glinieckiemu za organizację spotkań opłatkowych, które zawsze były bardzo cenione przez naszych członków – podkreślił na zakończenie Tadeusz Żurawski, Prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.