Uroczysta przysięga wojskowa na Rynku

30 września 2022 roku na Rynku w Starogardzie Gdańskim o godz. 10:00 odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa. Obietnicę wiernej służby Ojczyźnie przed dowódcą 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr Tomaszem Laskowskim złożą żołnierze 71 Batalionu Lekkiej Piechoty 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po zaprzysiężeniu żołnierze przedefilują wokół Rynku. Towarzyszyć im będzie orkiestra wojskowa z Elbląga oraz kawalerzyści z 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

W piątek, 30 września w godz. 8:00-13:00 na Rynku staną stoiska promocyjne Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Nadleśnictwa Starogard. Zaproszeni na uroczystość goście, głównie młodzież ze szkół podstawowych i średnich będzie mogła porozmawiać o rekrutacji i warunkach przyjęcia do służby WOT. Będzie mogła zapoznać się z wyposażeniem bojowym żołnierzy lekkiej piechoty czy przypomnieć sobie lekcję historii dotyczącą walki żołnierzy Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim, którą zaprezentują członkowie grupy rekonstrukcyjnej Batalionu Armii Krajowej Czata 49 z Gdańska.

O godz. 10:00 po stronie południowej Rynku odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 71 Batalionu Lekkiej Piechoty 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze wmaszerują na plac kolumną od strony ul. Sambora. Po złożeniu przysięgi odbędzie się defilada z udziałem konnej kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich oraz orkiestry wojskowej z Elbląga. Żołnierze przemaszerują ulicami Podgórną, Basztową, Hallera, Rynek, Rycerska, Kellera, Paderewskiego na ulicę Sambora.

Po oficjalnej uroczystości w Ratuszu Staromiejskim dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr Tomasz LASKOWSKI podpisze listy intencyjne o współpracy z władzami lokalnych samorządów: Prezydentem Miasta, Wójt Gminy Starogard Gdański i Starostą Starogardzkim. Wcześniej takie listy zostaną podpisany z przedstawicielami 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i Nadleśnictwa Starogard Gdański w Kasynie Oficerskim.

W imieniu Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka i dowódcy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr Tomasza LASKOWSKI serdecznie zapraszamy do udziału w tym ważnym święcie wojskowym.

Uwaga!!! Podczas wprowadzenia kolumny wojskowej na plac przed Ratuszem oraz defilady ok. godz. 10:00 i 11:00 mogą nastąpić chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym na trasie przemarszu kolumny. Za chwilowy przestój w ruchu kołowym z góry przepraszamy.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl