Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

232 osoby pobiegły w niedzielę 3 marca ulicami naszego miasta, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Najszybciej dystans 1963 m pokonał Michał Derdowski z Mirotek. Wśród pań zwyciężyła Monika Dubiella ze Starogardu Gdańskiego. Oboje powtórzyli tym samym zeszłoroczny sukces.

Zawodnicy musieli przebiec 1963 m. Liczba ta niej jest przypadkowa. To symboliczne odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Dystans jest wspólny dla wszystkich miast organizujących Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Starogardzie Gdańskim imprezę rozpoczęło złożenie wiązanek kwiatów pod Krzyżem na placu przy Muzeum Ziemi Kociewskiej. W ten sposób Żołnierzy Wyklętych upamiętnili: Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, poseł na Sejm RP Jan Kilian, dyrektor jego biura poselskiego Ewa Turzyńska, przewodnicząca Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady Miasta Brygida Nowacka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Daniel Olszewski oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzena Klein.

Od lewej: dyrektor OSiR-u Marzena Klein, wiceprzewodniczący Rady Miasta Daniel Olszewski, prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, poseł Jan Kilian, przewodnicząca Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady Miasta Brygida Nowacka.

Punktualnie o godz. 12:00 zawodnicy wystartowali z ul. Kanałowej. To była trzecia edycja tej imprezy w naszym mieście. Za pierwszym razem na starcie symbolicznego dystansu stanęło 130 zawodników, za drugim 218, a w tym roku 232. – Bardzo cieszymy się z tego, że frekwencja rośnie. Mamy nadzieję, że za rok chętnych do wzięcia udziału w Biegu Tropem Wilczym będzie jeszcze więcej. Już dzisiaj serdecznie zapraszam – mówiła dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzena Klein.

W kategorii mężczyzn zwyciężył Michał Derdowski. Drugi na metę dobiegł Leon Gajdus, a trzeci Michał Żabiński. Najszybszą kobietą biegu okazała się Monika Dubiella. Tuż za nią uplasowała się Lucyna Petka, a następnie Katarzyna Szczepaniak. Zawodnicy na mecie usytuowanej na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny otrzymali dyplomy uczestnictwa i medale okolicznościowe.

Nagrody wręczali zaproszeni goście: Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, przewodnicząca Komisji Sportu Rekreacji i Turystyki Brygida Nowacka, radna Rady Miasta Anna Gdaniec, radny Rady Miasta Jan Strzelczyk, a także dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim Marzena Klein. Po dekoracji najlepszych zawodników, wszyscy odsłuchali hejnał naszego miasta w wykonaniu Orkiestry Dętej ze Starogardzkiego Centrum Kultury, która zadbała o oprawę muzyczną całego wydarzenia.

Radni Brygida Nowacka, Anna Gdaniec i Daniel Olszewski byli nie tylko gośćmi, ale i uczestnikami biegu. Na trasie nie mogło zabraknąć także znanego ze swojej pasji do biegania strażnika miejskiego Artura Stosika.

Wydarzeniem towarzyszącym biegowi Tropem Wilczym jest wystawa pt.: „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r., którą w dniach 25 luty – 8 marca można oglądać w Galerii Neptun.

Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował także test wiedzy historycznej „Co wiesz o 5 Brygadzie Wileńskiej?”. Do udziału zgłosiły się 3-osobowe reprezentacje z trzech szkół ponadgimnazjalnych. Musieli odpowiedzieć na 15 otwartych pytań o różnym stopniu trudności. Nagrodą główną był bon do salonu Empik o wartości 500 zł i trafił on do II LO im. Ziemi Kociewskiej.

Klasyfikacja końcowa testu wiedzy historycznej „Co wiesz o 5 Brygadzie Wileńskiej?”:
1 miejsce: II LO im. Ziemi Kociewskiej, w składzie: Jakub Kuchta, Michał Pałubicki, Wiktoria Świątek, opiekun: Aleksandra Warczak.
2 miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim, w składzie: Konrad Jędrzejewski, Mikołaj Potocki, Filip Fota, opiekun: Aleksandra Ślosarska.
3 miejsce: Technikum im. Józefa Hallera w Owidzu, w składzie: Dawid Noga, Wojtek Owsiany, Bartosz Pobłocki., opiekun: Władysław Prabucki.

ORGANIZATOR BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNEIRZY WYKLĘTYCH W STAROGARDZIE GDAŃSKIM
Ośrodek Sportu i Rekreacji

ORGANIZATOR I KOORDYNATOR AKCJI OGÓLNOPOLSKIEJ
Fundacja Wolność i Demokracja

PATRONAT
Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jan Kilian
Prezydent Miasta Starogard Gdański Pan Janusz Stankowiak

PARTNERZY PROJEKTU
Projekt sfinansowany ze środków FUNDACJI PZU
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku
Galeria NEPTUN

Fot. Małgorzata Rogala