Unikat w kociewskiej gwarze

21 października w starogardzkim kinie “Sokół” odbyła się uroczysta premiera filmu pt. “Chata” z cyklu “Dawni na Kociewiu”. To pierwszy film w historii w kociewskiej gwarze.

Pomysł, scenariusz i reżyseria są autorstwa Mirosława Umerskiego. W role bohaterów wcielili się członkowie Kociewskiej Niezależnej Formacji Teatralnej. Warto podkreślić, że aktorzy nie mieli wcześniejszych doświadczeń scenicznych i dotąd nie stawali przed kamerami. Nie posługiwali się również gwarą kociewską w codziennym życiu. Sceny kręcone były, m.in. w Izbie Regionalnej w Bytoni, w plenerach gminy Zblewo oraz w starej, drewnianej chacie w Kasparusie.
Akcja filmu rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Opowiada perypetie Władysia i Maryśki – ich dzień powszedni oraz problemy z jakimi zmagali się nasi dziadkowie.
„Chata” jest pierwszą częścią cyklu, który będzie składał się z trzech opowieści. Prace nad drugim z filmów już trwają. Opowieści te mają przybliżyć współczesnemu widzowi język, obyczaje oraz realia życia w kociewskiej wsi.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Powiatu Starogardzkiego, Prezydent Miasta Starogard Gdański oraz Wójt Gminy Zblewo.

Regina Umerska i Tomasz Graban

– To niezwykle ważna produkcja z punktu widzenia nie tylko promocji regionu ale przede wszystkim kultywowania kociewszczyzny i jej gwary. Wspaniałe przedsięwzięcie, w które zaangażowało się tylu niesamowitych ludzi pełnych pasji. W imieniu prezydenta chciałam przekazać gratulacje i podziękowania na ręce reżysera i autora scenariusza pana Mirosława Umerskiego – powiedziała Magdalena Dalecka, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Starogard Gdański.

Mirosław Umerski, reżyser i autor scenariusza oraz Magdalena Dalecka, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta.

– Film, bardzo potrzebny dla społeczności kociewskiej, niesie ze sobą bardzo istotne przesłanie estetyczne oraz edukacyjne. Przywraca kociewską tożsamość. Dziękuję reżyserowi oraz aktorom za zapał i za to, że nie mając dotychczasowych doświadczeń aktorskich, jako pasjonaci zrealizowali tak dobre przedsięwzięcie, które jest chlubą dla całego Kociewia. Mam nadzieję, że promując kociewskość, będziemy widoczni na mapie województwa pomorskiego i Polski, bo jest to potrzebne nam wszystkim w naszych małych ojczyznach – powiedział Leszek Burczyk, Przewodniczący Rady Gminy Zblewo.

Leszek Burczyk, Przewodniczący Rady Gminy Zblewo oraz prowadząca spotkanie Beata Graban.

Aby film mógł zaistnieć nie tylko w salach kinowych i świetlicach, aktorzy postanowili przekazać go na ręce dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiego, Mariusza Brodnickiego. Dzięki temu będzie on służył propagowaniu mowy, tradycji i dawnych kociewskich obyczajów wśród Kociewiaków oraz ludzi, którym należy przybliżać historię naszego regionu.
Publiczność, licznie zgromadzona w Kinie „Sokół”, po projekcji miała okazję spotkać się z reżyserem i aktorami oraz wysłuchać ciekawych historii związanych z realizacją filmu. Spotkanie poprowadziła Beata Graban.

Obsada:
Władyś – Tomasz Graban
Maryśka – Regina Umerska
Kaśka – Weronika Laskiewicz
Franc – Mateusz Laskiewicz
Babka – Teresa Gajewska
Anton – Paweł Orłowski
Rozalia – Barbara Wiśniowska
Ignaś – Arek Laskiewicz
Stefka – Blanka Laskiewicz
Hanka – Ewelina Rytelewska
Lilka – Liliana Rytelewska
Otton – Mirosław Umerski
woźnica – Albin Konkol

Scenariusz i reżyseria: Mirosław Umerski
Kostiumy: KGW Zblewo
Operator: Mariusz Szwoch

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl