Umowa podpisana. Wkrótce ruszy przebudowa 5 dróg i 4 mostów

Prawie 11 mln zł będzie kosztowała kompleksowa przebudowa ulic w centrum miasta, w sąsiedztwie dawnych Młynów i kanału rzeki Wierzyca. Inwestycja obejmie ulice: Kanałową, Sobieskiego oraz część ulic: Owidzkiej, Tczewskiej i Hallera. Wykona ją Przedsiębiorstwo Budowy Dróg ze Starogardu Gdańskiego. Prace rozpoczną się na wiosnę i potrwają do końca 2023 roku.

Zmieni się układ geometryczny ulic: Kanałowej, Sobieskiego, części Owidzkiej, Tczewskiej oraz Hallera. W ich obszarze pojawią się zatoki autobusowe, parkingi oraz wyspy kanalizujące ruch. Wydzielone zostaną lewoskręty, a na skrzyżowaniu ulic Tczewskiej, Owidzkiej i Sobieskiego pojawi się nowe rondo. Prace obejmą też przebudowę czterech mostów oraz infrastruktury podziemnej w tym kanalizację sanitarną, deszczową, wodociągi oraz sieć gazową. Nowo wyremontowane ulice zostaną oświetlone i będą monitorowane.

Wiceprezydent Starogardu Gd. Tadeusz Błędzki

– To bardzo ważna inwestycja dla miasta i jego mieszkańców. Modernizacja zbiegających się na tym odcinku ulic znacznie poprawi komfort jazdy kierowców i bezpieczeństwo pieszych.  Wyremontowane zostaną aż cztery obiekty mostowe, dość mocno eksploatowane przez kierowców. Z kolei nowe ledowe oświetlenie nie tylko poprawi widoczność na ulicach i przejściach dla pieszych, również ograniczy zużycie prądu, zmniejszając koszty bieżącego utrzymania dróg w mieście – powiedział wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

W przetargu na realizację tej inwestycji, rozstrzygniętym w styczniu br., uczestniczyły trzy firmy – STRABAG z Pruszkowa, Firma Budowlano – Drogowa MTM S.A. z Gdyni oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg. S.A. ze Starogardu Gdańskiego. Zwyciężyła oferta firmy PBD z ceną 10.973.054,77 zł.

W piątek, 29 stycznia br. prezydent Janusz Stankowiak podpisał z wiceprezesem PBD S.A. Kamilem Rozmusem umowę na realizację projektu. Do końca 2023 roku firma ze Starogardu przebuduje 838 metry dróg, 4 mosty i wybuduje nowe rondo w obszarze centrum miasta w sąsiedztwie dawnych Młynów i kanału rzeki Wierzyca w ciągu ulicy Hallera.

Podpisanie umowy na realizację jednej z najważniejszych tegorocznych inwestycji drogowych w Starogardzie Gdańskim. Od lewej.: prezes PUK STAR-Wik Joanna Myślińska, prezes PBD Kamil Rozmus, prezydent miasta Janusz Stankowiak , wiceprezydent Tadeusz Błędzki

Ze względu na duży zakres robót, inwestycja prowadzona będzie etapami. Na pierwszy ogień pójdzie ulica Tczewska na odcinku od skrzyżowania z ul. Owidzką do skrzyżowania z ul. Norwida z wyłączeniem tych skrzyżowań. Na tym etapie przebudowane zostaną również trzy mosty oraz ulica Kanałowa na odcinku od skrzyżowania z ul. Podgórną do ul. Tczewskiej.

Most na ul. Tczewskiej – jeden z czterech, które zostaną wyremontowane w związku z przebudowa ulic Kanałowej, Sobieskiego, części Tczewskiej, Owidzkiej i Hallera

Etap II obejmie przebudowę ulicy Sobieskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościuszki (z wyłączeniem tego skrzyżowania) do skrzyżowania z ul. Owidzką włącznie, na którym powstanie nowe rondo. Na tym etapie wybudowany zostanie również parking.

W etapie III zakończy się przebudowa ulicy Kanałowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Podgórną do skrzyżowania z ul. Hallera włącznie z przebudową mostu na kanale rzeki Wierzycy.

Ulica Kanałowa – w całości objęta projektem modernizacji

Inwestycja finansowana jest ze środków własnych Gminy Miejskiej Starogard Gdański. Ok. 700 tys. zł zapłaci Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR–WiK za przebudowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Miasto stara się o dofinansowanie tej inwestycji z tzw. Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, jak i Funduszu Dróg Samorządowych. W 2020 r. złożyło wniosek do trzeciego rozdania rządowych pieniędzy w ramach przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego. Z poprzednich dwóch transzy na inwestycje Starogard otrzymał w sumie prawie 14 mln zł.

Pozwolenie na budowę miasto otrzymało w maju 2020 roku. Roboty budowlane rozpoczną się prawdopodobnie na początku marca.

fot. Magdalena Dalecka