Umowa na rewitalizację śródmieścia podpisana

18 grudnia prezydent Stankowiak podpisał z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem umowę na dofinansowanie Rewitalizacji Śródmieścia Starogardu Gdańskiego. Miasto otrzyma na ten projekt ponad 11 mln zł ze środków unijnych. Planowane w jego ramach pięć zadań zrealizuje w latach 2018-2020.

Starogard znalazł się w gronie 15 beneficjentów, którzy otrzymali w tym roku dofinansowanie na rewitalizację miast. 18 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku marszałek Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski  podpisali umowy z sześcioma z nich, w tym również z prezydentem Starogardu Januszem Stankowiakiem.

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk  

– Cieszę się, że w końcówce roku udało nam się dojść do tego momentu, w którym możemy podpisać umowy na dofinansowanie kolejnych projektów rewitalizacyjnych – zaznaczył Marszałek Struk. – Każdy z nich był przygotowywany wiele lat. Wymagał ogromnej pracy i wysiłku, wielu uzgodnień i poprawek. Nie na wszystkie pomysły starczyło pieniędzy. Rozumiemy jednak skalę potrzeb pomorskich miast. Dlatego zdecydowaliśmy się objąć programem wszystkie miasta województwa, nie tylko powiatowe, jak planowaliśmy na początku. Najważniejsze było, aby za tymi projektami szły kwestie społeczne. Wiemy z doświadczenia, że to nie było łatwe, bo trzeba było wyznaczyć obszary, zdiagnozować je pod względem występujących tam problemów, społecznych, nazwać te problemy i tak dostosować cele projektów, aby ostatecznie zminimalizować skalę ich występowania. W większości przypadków to się udało i dzisiaj możemy przypieczętować ten sukces podpisem na umowie – zakończył marszałek.

Starogard Gdański otrzymał 11,3 mln zł dofinansowania na Rewitalizację Śródmieścia Starogardu Gdańskiego i funkcjonowanie w mieście Centrum Wsparcia Rodziny. Cały projekt kosztować będzie blisko 16 mln zł.

Prezydent Janusz Stankowiak odbiera podpisany dokument z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka

Przedsięwzięcie, zaplanowane na lata 2018-2020, obejmuje pięć zadań – cztery inwestycyjne i jedno społeczne. W 2018 roku przebudowany zostanie budynek po byłej szkole nr 5, który znajduje się przy ul. Kościuszki 65. Powstanie tam Centrum Wsparcia Rodziny. Miasto otrzymało na jego funkcjonowanie 95 % dofinansowania, czyli ponad 2,8 mln zł. W ciągu trzech lat, począwszy od 2018 roku zmodernizowanych zostanie 30 budynków mieszkalnych zlokalizowanych w obrębie Śródmieścia wraz z zagospodarowaniem obszaru wokół każdej nieruchomości. Dotyczyć to będzie wyłącznie wspólnot mieszkaniowych, bloków Spółdzielni Mieszkaniowej oraz budynków stanowiących własność Gminy. Kolejnym zadaniem, które wpisane jest w projekt, będzie modernizacja ulic Śródmieścia. Swój wygląd zmienią niektóre ulice Starego Miasta: Chojnicka, Kellera, Kozia, Paderewskiego, Plac 16 Dywizji, Rycerska, Sambora, Spichrzowa i Szewska. Do końca 2020 roku powstanie też deptak rekreacyjny, który połączy ulicę Kościuszki z Owidzką.

 Więcej szczegółów znajdziecie tutaj : http://starogard.pl/nowa-perspektywa-dla-srodmiescia-starogardu-45416/

  – W obszarze rewitalizacji, za który uznano śródmieście Starogardu Gdańskiego, realizujemy cały szereg zadań.Najważniejsze z nich to przebudowa Rynku, rewitalizacja Parku Miejskiego czy zakończona niedawno przebudowa ulicy Kościuszki. Projekt, na który teraz otrzymaliśmy dofinansowanie, pozwoli na rozszerzenie zakresu naszych działań. W nadchodzącym 2018 roku planujemy przebudowę byłej „piątki” oraz ulicy Chojnickiej do ronda wraz z ulicą Rycerską – powiedział Przemysław Biesek -Talewski, zastępca prezydenta miasta.

18 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku prezydent Janusz Stankowiak podpisał umowę na dofinansowanie Rewitalizacji Śródmieścia Starogardu Gd.