Umowa na Autosany podpisana

Od połowy przyszłego roku po ulicach Starogardu jeździć będzie 11 nowych Autosanów. W czwartek, 12 października br. prezydent miasta Janusz Stankowiak podpisał z prezesem Zarządu Spółki Autosan Michałem Stachurą umowę na ich zakup i dostawę.

To, że w Starogardzie przybędzie 11 niskopodłogowych autobusów firmy Autosan było wiadome już we wrześniu br., kiedy Miejski Zakład Komunikacji w imieniu Gminy Miejskiej rozstrzygnął przetarg na ich zakup. Spośród trzech nadesłanych ofert najkorzystniejsze warunki zaoferowała właśnie Firma z Sanoka, o czym pisaliśmy tutaj http://starogard.pl/autosany-beda-jezdzic-po-starogardzie-40079/.

W dniu 12 października 2017 r. prezydent Janusz Stankowiak podpisał z prezesem Zarządu Firmy AUTOSAN Sp. z o.o Michałem Stachurą umowę na kupno 11 niskopodłogowych autobusów z usprawnieniami dla osób niepełnosprawnych. Autosany będą kosztować ponad 11 mln zł, ale Miasto zapłaci tylko 1,35 mln. zł. Podatek VAT z tytułu zakupu pojazdów zostanie miastu zwrócony, a 85 % kosztów kwalifikowanych pokryje Unia Europejska, która dofinansowuje projekt pn. „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim”, w ramach którego miasto zakupiło autobusy.

Michał Stachura prezes Zarządu Autosan Sp z o.o. i prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak podpisują umowę na zakup 11 niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej.

Autosany, które wjadą na ulice naszego miasta w pierwszej połowie przyszłego roku, będą miały 10,5 m długości i 2,55 m szerokości. Maksymalnie zmieści się w nich 87 osób, w tym min. 21 pasażerów będzie podróżować na miejscach siedzących. Wyposażone będą w trzy pary drzwi w układzie 2-2-2 oraz automaty do kupna biletów. Autobusy będą klimatyzowane na całej przestrzeni pasażerskiej, a kolejne przystanki zapowiadane głosowo. Wszystkie pojazdy pracować będą na silniku czterosuwowym, 6-cylindrowym, chłodzonym cieczą, z zapłonem samoczynnym, który spełnia normę czystości spalin Euro 6.

fot. Magdalena Dalecka

od lewej:Piotr Pawłowski MZK, Przemysław Biesek-Talewski zastępca prezydenta ds techniczno -inwestycyjnych, Janusz Stankowiak prezydent miasta Starogard Gdański, Michał Stachura prezes Zarządu Autosan Sp. z o.o. Jan Waśkiewicza – Autosan Sp z o.o.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl