Ulica Mostowa zmieniła nazwę na Trakt A. I. Goldfarba

Arie Izaak Goldfarb w Starogardzie Gdańskim był postacią niezwykle ważną. Ten przedsiębiorca, filantrop, kupiec, członek starogardzkiej loży masońskiej oraz radny Magistratu Miejskiego dla naszego miasta zrobił naprawdę wiele.

A. I. Goldfarb pełnił funkcję zastępcy burmistrza. Był również członkiem Rady Miejskiej. Wyróżniono go tytułem Honorowego Obywatela Miasta. Jako właściciel fabryki tytoniu zapewniał kilku pokoleniom starogardzian miejsca pracy, jak również godziwe wynagrodzenie. Znany był także jako filantrop. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie odwiedzał rodziny swoich pracowników w ich mieszkaniach, aby obdarować prezentami zarówno dzieci, jak i dorosłych. Angażował się w liczne inicjatywy gospodarcze, społeczne i kulturalne. Założył fundację dobroczynną i przytulisko miejskie. Były to trzy budynki mieszkalne usytuowane przy Owitzer Strasse 4, 4a i 6, (obecnej ulicy Owidzkiej), które następnie przekazał miastu.

Arie Goldfarb był również mecenasem kultury. Na jego zaproszenie do Starogardu przyjeżdżali najwybitniejsi muzycy tamtej epoki. Ufundował także ówczesnemu gimnazjum męskiemu (obecnie I Liceum Ogólnokształcące), obraz przedstawiający „Prometeusza wykradającego ogień z Olimpu”, który niestety zaginął podczas wojny.

Zmarł 5 lutego 1925 roku w Wiesbaden na terenie Niemiec. Na wieść o jego śmierci, władze miejskie Starogardu zarządziły opuszczenie flag na budynkach państwowych do połowy masztu. Na jego pogrzeb udała się delegacja władz samorządowych Starogardu w składzie: Czesław Nagórski, Ignacy Maciejewski wraz z ówczesnym burmistrzem Czwojdzińskim na czele. Ciało zostało skremowane, co dla wyznawców judaizmu było jedynym znanym przypadkiem na Pomorzu. Urna z prochami pochowana została na żydowskim kirkucie w Starogardzie.

26 kwietnia, podczas XL sesji, Rada Miasta podjęła uchwałę o zmianie nazwy ulicy Mostowej na Trakt Arie Izaaka Goldfarba.

Bibliografia: „Dzieje Starogardu”, t. 1, pod red. M. Kallasa, Starogard Gdański 1998 r. 

Arie Izaak Goldfarb, fotografia ze zbiorów Muzeum Ziemi Kociewskiej

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl