Ulica Kościuszki zapewnia pełen komfort i bezpieczeństwo jazdy

Zakończyła się długo wyczekiwana przez starogardzian przebudowa jednej z najstarszych dróg w mieście. Teraz kierowcy mają zapewniony pełen komfort jazdy przez centrum miasta, aż do drogi wylotowej na Tczew. 15 grudnia prezydent miasta oficjalnie otworzył przejazd drugim odcinkiem nowo wyremontowanej ulicy Kościuszki.

W 2016 roku firma Skanska S.A. przebudowała ulicę Kościuszki na odcinku od wylotu z ronda z ul. Lubichowską do skrzyżowania z ul. Pomorską. W tym roku firma PBD ze Starogardu Gdańskiego wykonała drugi etap projektu – od skrzyżowania z ul. Pelplińską do ronda Pitagorasa. Tym samym największy i najbardziej wyczekiwany projekt drogowy w mieście został zakończony. Jedna z najstarszych ulic wizualnie zamieniła się nie do poznania. Stała się jedną z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych dróg w Starogardzie.

Tegoroczna inwestycja kosztowała 4 540 000 zł. Prawie połowę, czyli 1 896 765 zł Gmina otrzyma w formie dofinansowania z Urzędu Województwa Pomorskiego z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.

Kościuszki gotowa i otwarta

W uroczystości otwarcia oprócz władz miasta uczestniczyli radni Rady Miasta, przedstawiciele Starogardzkiego Klubu Biznesu Związku Pracodawców, Naczelnik Wydziału Komunikacji Józef Kabała oraz zaproszeni goście. Obecni byli też wykonawcy – prezes i wiceprezes firmy PBD S.A, prezes PWK STAR-WiK, które współfinansowało zadanie oraz pracownicy Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Miasta.

Otwarcie ul. Kościuszki /fot. Magdalena Dalecka

Prezydent miasta, Grzegorz Rozmus prezes PBD S.A. oraz Joanna Myślińska prezes „STAR-WiK” uroczyście przecięli wstęgę i oficjalnie otworzyli drugi odcinek zmodernizowanej ulicy Tadeusza Kościuszki.

Joanna Myślińska prezes PWK STAR-WiK , Grzegorz Rozmus prezese PBD S.A. i Prezydent Janusz Stankowiak przecięli wstęgę otwierając przejazd nowo wyremontowaną ulicą Kościuszki / fot. Magdalena Dalecka

– Z wielką przyjemnością zamykam drugi etap inwestycji i tym samym otwieram całą ulicę Kościuszki w nowej odsłonie. W przededniu Świąt Bożego Narodzenia to chyba jeden z najlepszych prezentów dla mieszkańców – powiedział Janusz Stankowiak. – Bardzo nas cieszy, że udało się zakończyć tę ważną dla Miasta inwestycję w terminie – dodał. – Oddajemy do użytku nowoczesną, bezpieczną i ładną ulicę. Mam nadzieję, że ułatwi ona komunikację i usprawni ruch w centrum miasta.

Prezydent podziękował Wojewodzie Pomorskiemu za dofinansowanie inwestycji, Starostwu Powiatowemu za partycypację w kosztach jej przebudowy oraz radnym Rady Miasta za podjęcie stosownych uchwał, które umożliwiły wykonanie zdania. Specjalne podziękowania otrzymali prezes firmy PBD S.A. Grzegorz Rozmus, prezes PWK STAR-WiK Joanna Myślińska i dyrektor rejonu dystrybucji ENERGA Operator S.A. Robert Karbinski. Szczególne podziękowania prezydent skierował też do swoich współpracowników: wiceprezydenta Przemysława Bieska-Talewskiego, Janusza Karczyńskiego, Tadeusza Błedzkiego i ich podwładnych.

– To dzięki waszej pracy nasze projekty otrzymują najwyższe oceny w konkursach za czym idą ogromne pieniądze z zewnątrz. Bardzo wam dziękuję – powiedział Stankowiak

Kierownik budowy i wiceprezes firmy PBD S.A Kamil Rozmus podziękował wszystkim mieszkańcom miasta za wyrozumiałość i cierpliwość.

– To nie była łatwa budowa, wymagała wielkiej dyscypliny, momentami powodowała sporo zamieszania, a mieszkańcy cierpliwie wszystko znosili i się nie skarżyli. Prace postępowały różnie, raz wolniej, raz szybciej, na końcu bardzo szybko – powiedział. – Jesteśmy dumni i cieszymy się, że udało się nam zmobilizować na tej ostatniej prostej, której chyba jesteśmy mistrzami i zakończyć inwestycję w terminie.

Podziękowania otrzymali też wszyscy bezpośrednio zaangażowani w realizację budowy drogi.

Zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych Przemysław Biesek-Talewski w krótkiej prezentacji przypomniał gościom proces realizacji zadania                   /fot. Magdalena Dalecka

Wiceprezydent Przemysław-Biesek-Talewski przypomniał proces przygotowywania inwestycji, jej przebieg, trudności i rezultaty. Przedstawił też plany inwestycyjne związane z obszarem starogardzkiego śródmieścia.

– W tej chwili infrastruktura drogowa, z wyjątkiem może kilku budynków, mocno odbiega od wyglądu zabudowy przy ul. Kościuszki – powiedział wiceprezydent. – Dlatego Miasto podjęło wszelkie starania, aby zmienić ten stan rzeczy. W przyszłym roku rozpoczniemy rewitalizację śródmieścia, na którą otrzymaliśmy 11,3 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. W ramach tej inwestycji w rejonie ulicy Kościuszki w przyszłym roku przebudowana zostanie była szkoła nr 5, gdzie powstanie Centrum Wsparcia Rodziny. Do końca 2020 roku 40 budynków otrzyma nową elewację w tym wiele na ulicy Kościuszki m.in. budynki nr 40,32,12,14,7,11,44 oraz budynki Spółdzielni Mieszkaniowej na rogu ul. Sobieskiego. Projekt uwzględnia tylko nieruchomości gminne, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielni mieszkaniowe, ale będziemy zachęcać również prywatnych właścicieli do remontów, poprzez ulgi w podatkach. Trzeci element, który jeszcze bardziej poprawi wygląd ulicy, to będzie budowa deptaka rekreacyjnego pomiędzy ulicą Kościuszki a ulicą Owidzką przy dawnej siedzibie Starpecu – zakończył Talewski

Od ronda Starogardzkich Strażaków do ronda Pitagorasa jeździmy nową ulicą

Ulica Kościuszki po remoncie / fot. Magdalena Dalecka

Prace przy przebudowie drugiego odcinka Kościuszki od skrzyżowania z ul. Pelplińska do ronda Pitagorasa trwały 8 miesięcy od początku kwietnia do połowy grudnia. Cześć nadziemną wykonała firma PBD S.A. w Starogardzie Gdańskim, a część podziemną, tj. kanalizację deszczową i sanitarną – Przedsiębiorstwo Wód i Kanalizacji „STAR –WiK”. Dodatkowo we współpracy z Energą przebudowano kolizje teletechniczne, gazowe, a przede wszystkim elektroenergetyczne. Zlikwidowano też linię napowietrzną.

Obecnie ulica Kościuszki ma 7 metrów i nowe oświetlenie. Jest też monitorowana. W miejscach silnego natężenia ruchu (głownie w okolicach skrzyżowań i szkół) w celu jego uspokojenia i zapewnienia pieszym bezpieczeństwa pojawiły się wysepki azylowe, a przejścia dla pieszych i rowerzystów zostały dodatkowo doświetlone. Podobnie jak na pierwszym odcinku wyremontowane zostały chodniki wzdłuż ulicy o łącznej długości 1342 metry, wjazdy do posesji oraz dwa skrzyżowania z ulicą Pelplińską oraz z ul. Przejezdną. Na trasie pojawiła się też ścieżka rowerowa. Na skrzyżowaniu z ulicą Sobieskiego ruchem kieruje nowa sygnalizacja świetlna.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl