Ulica Kościuszki oficjalnie otwarta

Zakończyła się długo wyczekiwana przez starogardzian przebudowa pierwszego odcinka jednej z najstarszych dróg w mieście. 7 grudnia 2016 roku prezydent miasta wraz z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych oficjalnie otworzyli przejazd nowo wyremontowaną ulicą Kościuszki.

Przebudowa ulicy Kościuszki to największy i najbardziej wyczekiwany projekt drogowy w mieście. Nie tylko ze względu na jej położenie w samym centrum miasta, ale przede wszystkim stan nawierzchni, bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowców. To jedna z najstarszych i najbardziej eksploatowanych dróg w Starogardzie. Jej modernizację podzielono na dwa etapy. W połowie listopada 2016 r. firma Skanska S.A. zakończyła budowę pierwszego fragmentu ulicy na odcinku od wylotu z ronda z ul. Lubichowską do skrzyżowania z ul. Pomorską. Prace trwały 7 miesięcy od końca kwietnia do połowy listopada. Budowa kosztowała prawie 4,4 miliona złotych. Kwota 1.635.000 zł pochodziła z budżetu państwa w ramach rządowego Programu Przebudowy Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

Kościuszki wizytówką miasta

Ulica Tadeusza Kościuszki po modernizacji

– Ulica wygląda naprawdę pięknie, zwłaszcza teraz, gdy dodatkowo ozdobiły ją świąteczne dekoracje – przyznała pani Marzena – mieszkanka Starogardu. – Ta niegdyś stara i bardzo zaniedbana ulica dziś jest przykładem drogi XXI wieku i wizytówką miasta – dodała. – Chociaż dzisiaj akurat idę na Rynek pieszo, jeździ się po niej z przyjemnością i dużo bezpieczniej niż kiedyś.

W uroczystości otwarcia oprócz władz miasta uczestniczyli wojewoda pomorski Dariusz Drelich, poseł na Sejm RP Jan Kilian, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski, radni miejscy, Wicestarosta Powiatu Starogardzkiego Kazimierz Chyła oraz zaproszeni goście. Obecni byli też wykonawcy, przedstawiciele „PWiK STAR-WiK sp.z o.o., które współfinansowało zadanie, pracownicy Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Urzędu Miasta i przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców.

Prezydent miasta, wojewoda oraz poseł na Sejm RP uroczyście przecięli wstęgę i oficjalnie otworzyli zmodernizowaną ulicę Tadeusza Kościuszki.

Janusz Stankowiak prezydent miasta, Przemysław Biesek-Talewski wiceprezydent miasta, Jan Kilian poseł na Sejm RP i Dariusz Drelich Wojewoda Pomorski
Janusz Stankowiak prezydent miasta

– Z wielką przyjemnością zamykam pierwszy etap inwestycji i otwieram ulicę Kościuszki w nowej odsłonie – powiedział Janusz Stankowiak. – To jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w mieście, ważna dla mieszkańców nie tylko ze względu na położenie w centrum miasta, ale również jako historyczne zaplecze intelektualne starogardzian. Patrząc na efekt, myślę że w zapomnienie pójdzie te kilkadziesiąt lat, które minęły w oczekiwaniu na ten właśnie remont. Tym bardziej cieszy mnie, że mieszkańcy mają nowoczesną, bezpieczną i ładną ulicę.

Prezydent podziękował Wojewodzie za wsparcie i za to, że znalazły się w Programie pieniądze na kontynuację tej inwestycji w przyszłym roku. Wojewoda podkreślił, że duża w tym zasługa miasta.

Dariusz Drelich Wojewoda Pomorski
Dariusz Drelich Wojewoda Pomorski, Jarosław Czyżewski przewodniczący Rady Miasta i radny Jan Strzelczyk

– Starogard ma już 100% pewność, że ulica Kościuszki zostanie zmodernizowana na całej długości – powiedział Dariusz Drelich. Przede wszystkim gratuluję prezydentowi bardzo dobrze napisanego wniosku, który w rankingu dofinansowanych projektów znalazł się na drugim miejscu – dodał wojewoda.

Podczas uroczystości otwarcia prezydent wręczył specjalne podziękowania Wojewodzie, przedstawicielom firmy Skanska oraz Inspektorowi Nadzoru Inwestycyjnego. Kierownik budowy Dariusz Trzebiatowski z firmy Skanska odbierając gratulacje podziękował wszystkim mieszkańcom miasta za wyrozumiałość.

Dariusz Trezbiatowski kierownik budowy Skanska S.A. odbiera gratulacje z rąk prezydenta Janusza Stankowiaka.
Dariusz Trzebiatowski kierownik budowy Skanska S.A. odbiera gratulacje z rąk prezydenta Janusza Stankowiaka.

– To nie była łatwa budowa, wymagała wielkiej dyscypliny, momentami powodowała sporo zamieszania, a mieszkańcy cierpliwie wszystko znosili i się nie skarżyli – powiedział. – Bardzo im za to dziękujemy.

Podziękowania otrzymali też wszyscy bezpośrednio zaangażowani w realizację budowy drogi. Przypomniano też proces przygotowywania inwestycji, jej przebieg, trudności i rezultaty. Wspomniano również o kolejnym etapie modernizacji ulicy Kościuszki.

– Pierwotnie miejski projekt na II etap przebudowy ul. Kościuszki znalazł się na trzecim miejscu listy wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania z Programu Przebudowy Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej – poinformował Przemysław Biesek –Talewski. – Jednak po naszym odwołaniu częściowo uwzględnionym przez komisję Wojewody przesunęliśmy się na miejsce drugie. Do końca 2017 roku zmodernizowany zostanie odcinek od skrzyżowania z ulicą Pelplińską do ronda Pitagorasa. Tym samym kierowcy będą mieli zapewniony pełen komfort jazdy przez centrum miasta, aż do drogi wylotowej na Tczew.

Jak zmieniła się ulica Kościuszki?

Fragment ulicy Kościuszki przed remontem

Ulicę poszerzono, wprowadzając dodatkowe pasy, które ułatwiają kierowcom na skrzyżowaniach skręt w lewo. Przebudowano zarówno część podziemną (sieć ciepłowniczą, elektroenergetyczną, kanalizację deszczową i sanitarną), jak i naziemną drogi (nowa nawierzchnia bitumiczna).

Ten sam odcinek ulicy Kościuszki po remoncie.

Przy okazji zmodernizowano trzy skrzyżowania łączące ją z ulicami: Paderewskiego, Sobieskiego i Aleją Jana Pawła II. Powstały nowe zjazdy do posesji, chodniki i ścieżka rowerowa. Droga została oświetlona i ozdobiona nowymi ławeczkami słupkami, pojemnikami na śmieci i stojakami na rowery, które dodały jej niepowtarzalnego uroku. Wzdłuż ulicy pojawiły się też trawniki, krzewy i klomby kwiatów, które podkreśliły z kolei całkiem nową estetykę terenu przylegającego do niej. Ulicę monitorują dwie kamery ustawione na skrzyżowaniu z Al. Jana Pawła II. Natomiast ruchem kieruje nowa sygnalizacja świetlna.