Ulgi w autobusach dla rodzin wielodzietnych i kierowców

50 % zniżki na „sieciówki” dla rodzin wielodzietnych, bezpłatne przejazdy autobusami w poniedziałki dla wszystkich kierowców – zadecydowała Rada Miasta Starogard Gdański. Ulgi będą obowiązywać od 1 grudnia 2015 r. ale już od 27 listopada będzie można kupić karnety z ulgą.


Z Karta Dużej Rodziny taniej

Obniżka cen przejazdów komunikacją miejską to dobra wiadomość dla rodziców trójki i więcej dzieci.
– Tańsze bilety to niewątpliwie najatrakcyjniejsza z ulg dla dużych rodzin w Starogardzie – mówi Emilia – mama trzech uczniów: 18-letniego Mikołaja, 16-letniego Kacpra i 10-letniego Jasia. Co miesiąc wydawałam na bilety dla nich – 99 złotych. Dzięki tej zniżce zaoszczędzę prawie 50 złotych. Dla mnie to bardzo dużo.
Od grudnia wszystkie osoby, które mają Kartę Dużej Rodziny i mieszkają w Starogardzie Gdańskim, mogą kupić okresowy bilet sieciowego z 50 % zniżką. Ulga będzie dotyczyć biletów na wszystkie linie obsługiwane przez MZK Starogard Gdański bez względu na liczbę przejazdów. Wystarczy, że pasażer autobusu podczas kontroli biletów pokaże swoją kartę KDR oraz dokument potwierdzający tożsamość. To może być dowód osobisty, legitymacja szkolna lub legitymacja studencka. Ulga nie dotyczy biletów jednorazowych.

Opłaty za ogólnodostępne bilety miesięczne imienne będą wyglądały następująco:

WAŻNE NA DNI ROBOCZE (od poniedziałku do piątku)
  cena
sieciowy (na wszystkie linie) pełnopłatne z ulgą KDR ulgowe z ulgą KDR
66,00 33,00 33,00 16,50
WAŻNE NA WSZYSTKIE DNI MIESIĄCA
  cena
sieciowy (na wszystkie linie) pełnopłatne z ulgą KDR ulgowe z ulgą KDR
78,00 39,00 39,00 19,50

 

Dowód rejestracyjny zamiast biletu

Ponadto z darmowych przejazdów skorzystają właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych. Nie będą musieli kupować biletu we wszystkie poniedziałki roku począwszy od 30 listopada oraz podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przepustką do darmowego przejazdu będzie ważny dowód rejestracyjny auta. Wprowadzona ulga nawiązuje do corocznej kampanii, organizowanej w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ma na celu zachęcenie mieszkańców miasta do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania m.in. komunikacji miejskiej.

Radni obniżyli ceny biletów na sesji 30 września. Z wprowadzeniem w życie uchwały Nr XIV/124/2015 trzeba było poczekać na jej ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym.