UKS Ósemka – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

OOM – Mistrzostwa Polski w Pięcioboju Nowoczesnym.Zakończyła się XXI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Mistrzostwa Polski w Pięcioboju Nowoczesnym organizowana przez Pomorski Okręgowy Związek Piecioboju Nowoczesnego.
Nad samym brzegiem morza w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich im. Feliksa Stamma „Cetniewo” we Władysławowie przez dwa dni 27-28.06.2015 walczyli o medale najlepsi pięcioboisci Polski w kategorii junior młodszy.
Miłą niespodziankę uczestnikom i organizatorom zawodów sprawiła Pani Premier Ewa Kopacz, która w asyście Ministra Sportu i Turystyki Adama Korola, dokonała dekoracji najlepszych zawodników drugiego dnia zawodów. Po zakończeniu dekoracji było wspólne zdjęcie i obiad z Panią Premier. W uroczystości zakończenia zawodów brał również udział Mistrz Olimpijski z Montrealu ’76 w Pięcioboju Nowoczesnym /twórca polskiego piecioboju i ośrodka w Drzonkowie/ Pan Janusz Peciak.
W zawodach brało udział 45 najlepszych zawodników z 14 klubów z całej Polski. Wśród nich było sześciu reprezentantów Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ósemka” Starogard Gdański.
Sukcesy naszych zawodników przeszły najśmielsze oczekiwania. Mistrzynią Polski Juniorów Młodszych w Pięcioboju Nowoczesnym została Wiktoria Wierzba. Śmiało można powiedzieć, że tytuł ten zdobyła dzięki rewelacyjnemu strzelaniu z pistoletu laserowego w „kombajnie” /3 rundy biegu po 800m. i trzykrotne strzelanie/. „Trzeba przyznać, że Wiktoria na ten sukces ciężko pracowała, poświęcając dużo czasu na treningi pływackie, biegowe i strzeleckie, ambitnie dążąc do celu jakim były te Mistrzostwa Polski”- mówi trener Adam Lemka. Bardzo dobrze zaprezentowała się również Weronika Laskowska zajmując szóste punktowane miejsce. XV była Julia Kwaśniewska.
Po dziewczynkach na trasę „kombajnu” wyruszyli w konkurencji indywidualnej chłopcy. Jeszcze nie opadły emocje po złotym medalu Wiktorii Wierzby, a już na trasie ambitnie walczył Dominik Pieniaszek i przy ogromnym aplauzie kibiców, na ostatniej pętli wyprzedził konkurentów i na mecie zameldował się na pierwszym miejscu, zdobywając złoty medal i tytuł Mistrza Polski Juniorów Młodszych w Pięcioboju Nowoczesnym. Patryk Spierewka, mimo, że o rok młodszy, zajął XII miejsce, Mateusz Knasiak XVIII.
Gratulacje z wszystkich stron odbierała Pani Prezes Klubu Justyna Wierzba /mama złotej medalistki/ i trener zawodników Adam Lemka.
Najlepszych sześciu zawodników otrzymało dyplomy, a trzech medale i nagrody rzeczowe. Dekorowali zawodników: Prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego Pani Anna Bajan, trener kadry narodowej Pan Stanisław Pytel, Dyrektor Pomorskiej Federacji Sportu Pan Krzysztof Englander i Prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Pięcioboju Nowoczesnego Pan Jan Szymczuk.
W drugim dniu zawodów odbyły sie sztafety mieszane, w których zawodnicy startowali w pływaniu 2x100m. stylem dowolnym i biegu 2x800m. z dwukrotnym strzelaniem, jako pierwsze dziewczynki w każdej konkurencji.
Nasi „świeżo upieczeni” Mistrzowie Polski Wiktoria Wierzba i Dominik Pieniaszek wystartowali razem, w jednej z sztafet województwa pomorskiego. Wydawało by się, że mają zapewnione zwycięstwo, ale w sporcie nigdy nie można być pewnym wygranej. Nasi zawodnicy walczyli ambitnie. Zaczęło się początkowo na 3-4 pozycji, a dopiero Dominik Pieniaszek po rewelacyjnym strzelaniu i biegu na drugiej pętli, wyprowadził sztafetę na drugie miejsce i nasi zawodnicy zdobyli kolejny medal w tych Mistrzostwach, tym razem srebrny.Trzeba nadmienić, że złoty medal zdobyła sztafeta również z województwa pomorskiego w składzie Wiktoria Ciekańska z UKS „Dwójka Morena” Gdańsk z Michałem Jaszczerskim MKS „Sambor” Tczew. Równie ambitnie walczyła nasza zawodniczka Weronika Laskowska, która wspólnie z zawodnikiem MKS „Sambor” Maksymilianem Wieczorkowskim zajęła V miejsce. Julia Kwaśniewska z Dominikiem Jędruszewskim, z klubu MAL WOPR Malbork zajęła VIII miejsce, a Patryk Spierewka z Julią Gizą z UKS „Dwójka Morena” Gdańsk XIV.
Te sukcesy zawodników, zarówno w konkurencjach indywidualnych jak i sztafetach, dały UKS „Ósemka” Starogard Gdański w drużynowej punktacji klubowej pierwsze miejsce w Polsce. Na ten wynik złożyły się starty wszystkich sześciu zawodników ze starogardzkiego klubu. Piękny puchar z rąk Pani Premier Ewy Kopacz odbierała Prezes Klubu Pani Justyna Wierzba w otoczeniu naszych Mistrzów Polski. ”Puchar jest uwieńczeniem pracy zawodników ale także wysiłku włożonego w ich przygotowanie do mistrzostwa podjętych najpierw przez trenera Macieja Gabriela i konsekwentnie realizowanych przez trenera Adama Lemkę” podsumowuje Prezes Justyna Wierzba.
Duży wkład wnieśli też nasi zawodnicy do zdobycia pierwszego miejsca w punktacji drużynowej /84,5pkt./, przez województwo pomorskie. Puchar z rąk Pani Premier odbierał Prezes POZPNow. Pan Jan Szymczuk i Dominik Pieniaszek. Następne województwo tj. mazowieckie /50pkt./ wyprzedziliśmy aż o 34,5 pk.
Impreza była bardzo udana, zarówno organizacyjnie, co podkreślali wszyscy uczestnicy zawodów, jak i sportowo dla Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ósemka” Starogard i całego województwa pomorskiego, a do tego dostroiła się wspaniała pogoda towarzysząca zawodnikom przez cały czas trwania Mistrzostw.