Ukraińskie dzieci poszły do szkoły

W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Starogardzie Gdańskim 14 marca ruszyły dwa oddziały przygotowawcze, w których uczy się w sumie 39 dzieci z Ukrainy. 16 marca odwiedzili je prezydent miasta Janusz Stankowiak wraz ze swoim zastępcą ds. społecznych Maciejem Kalinowskim.

W jednym z oddziałów uczą się dzieci z klas I – III, a w drugim IV – VI. Panowie prezydenci odwiedzili oba oddziały. Towarzyszyli im dyrektor szkoły Arkadiusz Kobierzyński oraz tłumaczka języka ukraińskiego, wolontariuszka Oksana Chubenko. Prezydent Janusz Stankowiak rozdał uczniom cukierki, co natychmiast wywołało na ich twarzach szerokie uśmiechy.

Dzieci przywitały gości głośnym „Dzień dobry” w języku polskim.

– Po tych dwóch dniach nauki ukraińskich dzieci w naszej szkole mogę powiedzieć, że pomimo naszych wcześniejszych obaw, czują się tutaj dobrze. Są radosne, chętnie uczą się polskich słów, poznają rówieśników, nauczycieli. Bardzo interesują się tym, co się w szkole znajduje. Jest ona bardzo duża, więc jeszcze trochę miejsc do zobaczenia im zostało. Dzieci mają lekcje, zajęcia opiekuńcze oraz pełne wyżywienie. Naszym największym problemem jest bariera językowa, którą przełamujemy dzięki nieocenionej pomocy wolontariuszy – powiedział dyrektor PSP 1 Arkadiusz Kobierzyński.

Od poniedziałku 21 marca w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 ruszą oddziały przygotowawcze dla ukraińskich dzieci z klas I – III, a od poniedziałku 28 marca dla klas IV – VI w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4.

Fot. Grzegorz Szynkowski