Udany debiut stypendystek Prezydenta Miasta

Kaja Zadurska i Jolanta Czaja-Lange to tegoroczne stypendystki Prezydenta Miasta Starogard Gdański w dziedzinie kultury. Obie zajmują się malarstwem i jeszcze nigdy nie prezentowały swoich prac szerszemu gronu, dlatego postanowiły połączyć siły i zorganizować wspólny wernisaż wystaw swoich prac. Wydarzenie odbyło się 4 listopada w Starogardzkim Centrum Kultury.

Wystawa Kai Zadurskiej nosi tytuł „Moje Atelier”. Składa się nie tylko z obrazów, ale też rysunków. – Na wystawie znalazły się prace, które przedstawiają to, co jest mi bliskie; miejsca, które kocham. W Starogardzie Gdańskim mieszkam od 10 lat. Przez cały ten czas należę do grupy twórczej „Atelier” w SCK. Stąd właśnie tytuł ekspozycji – mówiła Kaja Zadurska.

Kaja Zadurska na tle swoich prac.

– Malować i rysować lubiłam odkąd pamiętam. Chociaż moje życie potoczyło się w innym kierunku, nigdy nie porzuciłam działań artystycznych. Niedawno znalazłam w sobie odwagę, żeby jednak nazwać siebie artystką i zdecydowałam się złożyć wniosek o stypendium w dziedzinie kultury. Jestem bardzo wdzięczna Panu Prezydentowi Januszowi Stankowiakowi, że je otrzymałam i mogłam stworzyć tę wystawę – dodała.

Jolanta Czaja-Lange prezentuje swoje obrazy.

Malując obrazy z ekspozycji zatytułowanej „Spacer po Starogardzie” Jolanta Czaja-Lange inspirowała się zdjęciami mieszkańców miasta. – Zdjęcia starogardzian zainspirowały mnie do namalowania tych obrazów swoimi kolorami, kadrami, spojrzeniem na znane wszystkim miejsca z nietypowej perspektywy, zwróceniem uwagi na detale – powiedziała stypendystka. – Panie Prezydencie, bardzo dziękuję za przyznane stypendium. Znaczy ono dla mnie bardzo dużo, ponieważ pozwoliło mi spełnić marzenia. Uwielbiam malować, ale nigdy nie miałam okazji pokazać swoich prac tak dużej ilości osób. Ich pozytywne opinie dają mi motywację do tworzenia kolejnych – mówiła Jolanta Czaja-Lange.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i Zastepca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Maciej Kalinowski gratulują artystkom debiutanckich wystaw.

Na otwarciu wystaw obecni byli m.in. Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Maciej Kalinowski oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski. Nie zabrakło oczywiście rodzin, przyjaciół i znajomych stypendystek. Prace oglądać można do połowy listopada w Galerii „A” im. Michała Faryseja w Starogardzkim Centrum Kultury.

Fot. Małgorzata Rogala