Udane Święto Starogardu

1 i 2 lipca upłynął w Starogardzie Gdańskim pod znakiem rozrywki i dobrej zabawy.
Z okazji Dni Starogardu tłumy mieszkańców bawiły się na rynku miejskim uczestnicząc w IV Wielkim Jarmarku Kociewskim.

IMG_4063

Święto miasta rozpoczęła kolorowa parada, w której uczestniczyli mieszkańcy, włodarze miasta, Bractwo Kurkowe oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Maszerującym starogardzianom przygrywała orkiestra dęta ze Starogardzkiego Centrum Kultury. Wszystkich gości na starogardzkim rynku przywitał prezydent Janusz Stankowiak.
IMG_4114

-Cieszę się bardzo, że kolejny raz świętujemy wspólnie Dni naszego pięknego miasta -powiedział prezydent.-Starogard staje się coraz bardziej przyjaznym miastem do życia, a ten klimat tworzycie Wy – mieszkańcy. Mam nadzieję, że również w tym roku święto naszego miasta dostarczy Wam wielu pozytywnych wrażeń i zapewni doskonałą zabawę, czego serdecznie wszystkim życzę- zakończył.IMG_4146

Jak co roku obchody Dni Miasta rozpoczęła intronizacja nowego Króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. W tym roku został nim Jarosław Pośman, który otrzymał miano „Dostojnego”.
Zastąpił Mariana Banieckiego, który przez cały ubiegły rok nosił tytuł Radosny II . Brat Kurkowy Jarosław Czyżewski, wygłosił na cześć Króla Kurkowego najstarszy istniejący zapisek-wiersz na tą okoliczność – „A dalejże Kozernicy”, który spotkał się z dużym uznaniem widzów.
IMG_4213

Zaraz potem scenę zdominowała orkiestra dęta, a pracownicy Składu Węglowego Hanseatic przygotowali  fantastyczny konkurs dla mieszkańców, w którym jedną z nagród był m.in. worek węgla.IMG_4240

 

IMG_4318

Podczas wielkiego święta Starogardu Gdańskiego wystąpiły znane gwiazdy sceny muzycznej i kabaretowej. Pierwszego dnia jarmarku widownię zabawiał Kabaret pod Wyrwigroszem, a wieczorem publikę porwał do zabawy zespół ENEJ.

Zabawy dzień drugi

Drugi dzień jarmarku obfitował w liczne występy lokalnych artystów. Nie zabrakło stoisk z regionalnymi wyrobami i żywnością, ciekawych atrakcji dla najmłodszych, imprez sportowych, a przede wszystkim dużej dawki dobrej muzyki i humoru. IMG_4488

W zabawie nie przeszkodziła nawet nagła ulewa i choć wystawcy musieli zwijać swoje cenne towary z kramów, ci co wytrwali doczekali się występu znanego aktora i komika Cezarego Pazury. Zaraz po nim w rytmach muzyki latynoskiej zagrał Rico Sanchez & The Gypsie Kings.
IMG_4589

 

 

W sobotę 2 lipca mieszkańcy mieli także okazję skorzystania z Parku Zdrowia.
W parku miejskim odbywały się bezpłatne porady kardiologa, okulisty, dermatologa oraz dietetyka. Dodatkowo Kociewskie Centrum Zdrowia-organizator parku- stworzyło wszystkim możliwość wykonania bezpłatnych badań tj. pomiaru ciśnienia tętniczego, cukru, ciśnienia śródgałkowego, EKG, badan densytometrycznych, spirometrycznych i saturacji. Nad mieszkańcami, którzy skorzystali z bogatej oferty zdrowotnej KCZ, czuwali pracownicy medyczni Szpitala oraz studenci medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod przewodnictwem prof. zw. dr hab. n. med. Kazimierza Wardyna.

IMG_4346Wielki Jarmark Kociewski był okazją do spotkań i wspólnej zabawy. Już od czterech lat przyciąga tłumy mieszkańców i przebywających w Starogardzie gości. Tegoroczne dni miasta były doskonalą szansą dla mieszkańców i przyjezdnych na zapoznanie się z dorobkiem społecznym, kulturalnym i gospodarczym regionu.