Uczyli się zawodu w praktyce

Letnie praktyki studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w starogardzkim szpitalu to już tradycja. Odbywają się regularnie, od ponad 40 lat. Nieodłącznym opiekunem przyszłych lekarzy jest Honorowy Obywatel Miasta Starogard Gdański dr hab. n. med. prof. zwyczajny Kazimierz Andrzej Wardyn. Tradycją stają się też coroczne konferencje naukowe, które organizowane są na zakończenie praktyk w naszym mieście.

XVII Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poświęcona problemom medycznym w 2019 roku odbyła się w dniach 18-19 lipca. Jej gośćmi byli m. in. reprezentujący senacką Komisję Zdrowia oraz Marszałka Senatu RP dr Stanisława Karczewskiego senator Waldemar Kraska, Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie dr Łukasz Jankowski, prezes zarządu Kociewskiego Centrum Zdrowia Adam Magiełka, dyrektor PR ZF Polpharma S.A. Magdalena Rzeszotalska. Przewodniczącym komitetu naukowego konferencji był prof. Kazimierz A. Wardyn.

Studentki podczas wypełniania karty pacjentki ginekologii Kociewskiego Centrum Zdrowia.

– Jestem niezwykle szczęśliwy, że wciąż podtrzymujemy piękną tradycję. Zaczynaliśmy w Szpitalu św. Jana. Dzisiaj jest to Kociewskie Centrum Zdrowia, które wspaniale się rozwija. Z tego miejsca bardzo serdecznie dziękuję prezesowi Adamowi Magiełce oraz wszystkim pracownikom szpitala za ciepłe przyjęcie, jakie zapewniacie Państwo naszym studentom każdego roku. Ci wspaniali młodzi ludzie w Starogardzie Gdańskim nie tylko nabierają praktyki lekarskiej i zapoznają się ze specyfiką tego pięknego, chociaż trudnego zawodu, ale także nawiązują przyjaźnie, zwiedzają piękne tereny oraz uczą się strzelać. Chciałbym podkreślić, że coraz lepsze są w tym dziewczyny. Dziękuję także władzom miasta za pomoc w organizacji naszego pobytu oraz przychylność, a Polpharmie za gościnność i wsparcie – powiedział prof. Kazimierz Andrzej Wardyn.

Dr hab. n, med. prof. zwyczajny Kazimierz Andrzej Wardyn i Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

– Wszystkie wizyty studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w naszym mieście napawają nas niezwykłą radością. Przywozicie do nas swoją energię, pasję, dzielicie się wiedzą. Odkrywacie uroki Kociewia, którego stolicą jest Starogard Gdański. Serdecznie dziękuję pomysłodawcy tych praktyk, Honorowemu Obywatelowi Miasta Starogard Gdański profesorowi Kazimierzowi Andrzejowi Wardynowi, który jest w moim mniemaniu także ambasadorem naszego miasta – mówił prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas wizyty na strzelnicy Braci Kurkowych. Fot. Joanna Rogaczewska

W tym roku w stolicy Kociewia praktykowało 94 studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Część z nas jest tutaj już drugi lub trzeci raz. Starogard Gdański jest bardzo ładnym miastem. Zdążyliśmy je trochę zwiedzić i wydaje nam się, że dobrze się tu żyje. Podczas praktyk w Kociewskim Centrum Zdrowia mamy okazję przećwiczyć to, czego w teorii uczymy się na zajęciach na uczelni. Przede wszystkim widzimy jak szybko trzeba działać. Nierzadko lekarz naprawdę bardzo szybko musi podejmować decyzje, żeby ratować pacjenta. Niedawno skończyliśmy farmakologię kliniczną. Dopytujemy więc lekarzy dlaczego akurat taką dawkę leku przepisali. Możemy z nimi o tym podyskutować. Byliśmy przy takich badaniach, jak USG czy EKG. Wywieziemy stąd wiele nowych umiejętności – mówili studenci z Koła Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przyszli lekarze spędzili w Starogardzie dwa tygodnie. Oprócz codziennych wizyt w szpitalu, mieli wiele sposobności integracji oraz zacieśniania przyjaźni. Co roku odkrywają uroki Arboretum w Wirtach oraz spotykają się z Kurkowym Bractwem Strzeleckim i próbują swoich sił na strzelnicy. Mają okazję poznać króla SBK, wysłuchać historii bractwa i pobiesiadować przy wspólnym ognisku. W tym roku najlepszym strzelcem okazała się Małgorzata Brandt, która opuściła strzelnicę z tarczą Braci Kurkowych.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl