Uczciliśmy Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia władze samorządowe, żołnierze, kombatanci, kapłani oraz mieszkańcy miasta uczcili święto żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. W tym roku było ono szczególne ze względu na 25. rocznicę jego ustanowienia.

Uroczystości Święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej obchodzone w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starogardzie Gdańskim odbyły się na placu przed kościołem pw. św. Wojciecha.

– Sierpniowe Święto Wojska Polskiego kieruje naszą radość i wdzięczność ku tym, którym Ojczyzna zawierzyła swój byt niepodległy, powierzyła swoje bezpieczeństwo w każdym czasie i okolicznościach. Widzi w nich nie tylko kontynuatorów rycerskich tradycji wiernej służby Polsce, bojowego męstwa, ale i depozytariuszy najszlachetniejszych ideałów honoru i oddania wobec wartości fundamentalnych. Polski żołnierz potrafił zachować je w znoju walki i w służbie pokojowej. Wielokrotnie przecież w naszej historii poświadczał to za cenę życia na pobojowiskach „za naszą i waszą wolność”. Krwi nie szczędził, wierności dochował – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

– Dzisiejsze święto przywołuje tę drogę walki polskich żołnierzy u zarania odrodzonej niepodległości. Młode wówczas, zmartwychwstałe z niewoli zaborczej państwo, stanęło wobec dramatycznego wyzwania obrony swojej wolności. Zdawało wtedy swój egzamin na oczach Europy i świata. W starciu z nawałą bolszewicką udokumentowało swoją determinację i skuteczność – stając się zaporą przeciwko ideologii obcej zachodniej Europie – kontynuował Janusz Stankowiak.

Prezydent Starogardu z zadumą wspominał ważne dla Polski wydarzenia historyczne. – Do dziejów polskiej wojskowości wpisany został rozdział chwały bitewnej – za sprawą walk toczących się od 13 do 25 sierpnia 1920 r. Historiografia nazwała to wydarzenie mianem Bitwy Warszawskiej, chociaż działania wojenne rozciągnięte były wówczas na 450 km i toczone na wielu frontach, omijały samą stolicę, która nie była głównym celem działań sowieckich, i rozgrywały się na jej odległych przedpolach. Ją samą ominęły szczęśliwie ostrzały artylerii i nawet odgłosy toczących się walk. Kluczową rolę odegrał wówczas manewr polski oskrzydlający siły nieprzyjaciela, wyprowadzony 16 sierpnia i wiążący Armię Czerwoną na pozycjach poza Warszawą. Tak zaczął się bolszewicki odwrót spod stolicy. Świat odetchnął z ulgą, Europa poczuła się ocalona, imię Polski zyskało przydomek wybawcy – powiedział prezydent miasta.

Dzień 15 sierpnia oficjalnie stał się Świętem Żołnierza w 1923 r. Ustanowiono je w trzecią rocznicę bitwy warszawskiej. Pod taką nazwą przetrwało aż do roku 1947. Ustawą sejmową w 1992 r. powróciło do naszej narodowej tradycji jako Święto Wojska Polskiego. W tym roku obchodzimy więc 25-lecie jego restytucji. Możemy podziękować za trud żołnierski w obronie naszej ojczyzny, w działaniach sojuszniczych na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa życia oraz wolności wszędzie tam, gdzie są one zagrożone. Wszyscy jesteśmy niezwykle wdzięczni, ponieważ w tych powinnościach względem ojczyzny i narodu polscy żołnierze nigdy nie zawiedli.

Prezydent Janusz Stankowiak wręcza Srebrne Krzyże Szwoleżerskie.

W Święto Wojska Polskiego prezydent Janusz Stankowiak wręczył Srebrne Krzyże Szwoleżerskie. Otrzymali je ks. Janusz Lipski, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha oraz kpt. Grzegorz Kaśkiewicz. Wyróżnienia przyznała Kapituła Krzyża Szwoleżerskiego 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

P. por. Fabian Panuś – oficer 16. Batalionu Dowodzenia uroczyście odczytał Apel Pamięci. Delegacje władz samorządowych oraz najważniejszych miejskich instytucji złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą poległym i zmarłym żołnierzom 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich i 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich oraz pod pomnikiem Jana Pawła II. Starogardzkie obchody święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej zakończyła msza św. w intencji Ojczyzny, Miasta i Wojska Polskiego.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl