Uczciliśmy pamięć pomordowanych w 78 rocznicę agresji ZSRR na Polskę

W niedzielne popołudnie, 17 września 2017 roku władze miasta, gminy i powiatu, delegacje, poczty sztandarowe i mieszkańcy Starogardu uczcili 78. rocznicę agresji wojsk sowieckich na Polskę. Uroczystość odbyła się przy zbiorowej mogile ofiar II wojny światowej na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

hm. Wojciech Mokwa

– Dzisiaj mija 78 lat od ataku Związku Radzieckiego na Polskę. 17 września 1939 roku, zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała nasz kraj. Tym samym Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku – przypomniał hm.Wojciech Mokwa – Od momentu uderzenia na Polskę Armia Czerwona dokonywała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną – kontynuował. – Największe zbrodnie popełniono w Rohatynie, gdzie dokonano rzezi na polskich żołnierzach i ludności cywilnej, Grodnie, Nowogródku, Tarnopolu, Wołkowysku, Oszmianie, Świsłoczy, Mołodecznie, Kosowie Poleskim i w rejonie Sarn. Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tysięcy żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów. Blisko 7 tysięcy żołnierzy poległo lub zginęło po wzięciu do niewoli. W walkach zginęło około 3 tysięcy żołnierzy, a 10 tysięcy zostało rannych. Agresja ZSRR na Polskę była w swoich skutkach tragiczna, przyniosła wiele zła, bólu, cierpienia i śmierci. Dlatego dzisiaj spotykamy się tutaj, pod pomnikiem ofiar II wojny światowej, aby uczcić pamięć i oddać cześć wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku najazdu Związku Radzieckiego na nasz kraj. Chcemy dać wyraz tego, że chociaż nie mówimy o nich codziennie, to pamiętamy i będziemy pamiętać – zakończył harcmistrz Wojciech Mokwa.

Modlitwę za pomordowanych odmówił ks. dziekan Józef Pick. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar II wojny światowej złożyły licznie  delegacje. Uroczystość uświetnił występ młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 z oddziałami gimnazjalnymi, który przygotował Wojciech Piskorski.

Sekretarz Miasta Zbigniew Toporowski i Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski złożyli kwiaty na grobach płk. . Józefa Trepto i płk. Tadeusza Łękawskiego

Na zakończenie Jarosław Czyżewski przewodniczący Rady Miasta oraz Zbigniew Toporowski – sekretarz miasta w dowód pamięci złożyli kwiaty na grobach Płk. Józefa Trepto – Dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w latach 1938-39, który zginął w Starobielsku w 1940 roku oraz Płk. Tadeusza Łękawskiego – Legionisty, Rokitniańczyka, ostatniego Dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Kawalera Orderu Virtuti Militari. Towarzyszyli im starogardzcy szwoleżerowie.

fot. m.dalecka/starogard.pl