Uczciliśmy pamięć pomordowanych w 77 rocznicę agresji ZSRR na Polskę

17 września 2016 roku minęło 77 lat od najazdu Związku Radzieckiego na nasz kraj. Właśnie dziś na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich starogardzianie, delegacje oraz poczty sztandarowe uczciły rocznicę agresji wojsk sowieckich na Polskę.

By uczcić pamięć pomordowanych i przypomnieć wydarzenia sprzed 77 lat, władze miasta, organizacje, stowarzyszenia oraz mieszkańcy miasta spotkali się przed zbiorową mogiłą starogardzian – ofiar II wojny światowej.
img_1318
-Przychodzimy pod ten Pomnik każdego roku – mówił Czesław Kosianowicz – Płk. w st. sp., Prezes Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. –Przychodzimy dlatego, że pamiętamy o zbrodni i o jej ofiarach, pamiętamy o tych, którzy oddali życie w Katyniu, Miednoje, Twerze i innych miejscach w całej sowieckiej Rosji. Przychodzimy co roku, bo chcemy pamiętać i pamiętamy o tamtej wrześniowej tragedii.

Podczas obchodów modlitwę za pomordowanych odmówił ks. dziekan Józef Pick. Pod pomnikiem wzniesionym na mogiłach starogardzian delegacje złożył wiązanki kwiatów. Bukiety, w imię pamięci złożono także na grobach Płk. Józefa Trepto – Dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w latach 1938-39, który zginął w Starobielsku w 1940 roku oraz Płk. Tadeusza Łękawskiego – Legionisty, Rokitniańczyka, ostatniego Dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Kawalera Orderu Virtuti Militari.

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl