Uczciliśmy Narodowy Dzień Zwycięstwa

74 lata temu w Europie zakończyła się II wojna światowa. W jej wyniku zginęło około 6 milionów Polaków. Aby uczcić ich pamięć, co roku cały kraj świętuje dzień 8 maja jako Dzień Zwycięstwa. Przy Pomniku Walki i Męczeństwa lat 1939-1945 starogardzianie oddali hołd poległym w tym czasie. W uroczystości udział wzięli mieszkańcy, harcerze, kombatanci, żołnierze i przedstawiciele władz samorządowych.

– II wojna światowa była ciągiem zdarzeń, które bezsprzecznie zmieniły losy wielu narodów. Zanim jednak doszło do jej wybuchu nasz naród na początku XX wieku spotkało wiele zwrotów dziejowych. Polska była młodym państwem. Zaledwie 21 lat przed rozpoczęciem II wojny światowej odzyskała niepodległość. 11 listopada 1918 r. zapisał się jako wielki dzień w historii naszego państwa. Wolność jednak nie kończyła walk i wysiłku narodu. W 1920 r. Polska stoczyła ciężką, lecz zwycięską walkę z bolszewikami. Wysiłek Polaków przy obronie ojczyzny był ogromny. W przyszłym roku, 15 sierpnia minie sto lat od dnia kiedy nasi dziadkowie bohatersko obronili Warszawę, którą Niemcy ostatecznie zniszczyli 75 lat temu, podczas Powstania Warszawskiego – mówił harcmistrz Wojciech Mokwa ze starogardzkiego hufca ZHP.

– 8 maja jako symboliczny Dzień Zwycięstwa, jest najlepszym momentem na przypomnienie z jakiego korzenia czerpie drzewo, które nazywa się Polska! My jesteśmy jego liśćmi, które nie raz, gdy przychodziła zimna pora roku opadały, ale potem z powrotem puszczały pąki, nowe gałęzie, nowe liście i nowe kwiaty. Dziś każdy z nas może zostać kwiatem na tym drzewie, pijąc z drogocennego źródła, którym jest nasza historia – zakończył Wojciech Mokwa.

Ksiądz dziekan Józef Pick odmówił modlitwę za tych, którzy walczyli na wszystkich frontach świata i później jako Żołnierze Wyklęci o wolną Polskę. Przedstawiciele władz miasta, powiatu i gminy złożyli kwiaty pod pomnikiem. Wiązanki składały też delegacje kombatantów, służb mundurowych oraz stowarzyszeń.

Uroczystość uświetniły znane patriotyczne piosenki w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Starogardzie Gdańskim.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl