Uczciliśmy Dzień Flagi

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tego dnia nie był przypadkowy. Miał być to taki moment w roku, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat ważnych dla naszego kraju wydarzeń historycznych.

W Starogardzie Gdańskim 2 maja punktualnie o godz. 12:00 flaga narodowa poszybowała w górę i znalazła się na maszcie, gdzie teraz uroczyście powiewa. Na Rynku rozległy się dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszystko odbyło się w obecności prezydenta miasta Janusza Stankowiaka, który chwilę później rozdawał mieszkańcom flagi i kotyliony.

– To bardzo miłe dostać polską flagę od samego prezydenta Starogardu Gdańskiego. Na pewno wywieszę ją w widocznym miejscu, tak aby przypominała mi, że jestem Polką – mówiła pani Barbara. Największy entuzjazm kotyliony i flagi budziły oczywiście wśród najmłodszych starogardzian, którzy chętnie po nie podbiegali. Starsi też z uśmiechem wyciągali ręce po symbole polskości.

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak rozdawał mieszkańcom flagi.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto stosunkowo młode. Wprowadzono je na mocy ustawy z 20 lutego 2004 o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie, która weszła w życie 10 kwietnia tego samego roku. Mimo, że obchodzimy je dopiero czternasty raz, to w świadomości Polaków zapisało się już chyba na stałe.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl