Uchodźcy w Starogardzie Gdańskim. Na jaką pomoc mogą liczyć?

Starogard natychmiast odpowiedział na kryzysową sytuację na Ukrainie. Mieszkańcy podjęli wiele akcji humanitarnych niosąc pomoc poszkodowanym w wojnie. Wysłali na granicę wiele transportów z żywnością, artykułami higienicznymi, lekami i opatrunkami. Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na transport, schronienie, wyżywienie i opiekę medyczną. Mają sklepik społeczny, a dla dzieci miasto organizuje animacje i zabawy. Przygotowywane są też oddziały w szkołach i miejsca w zakładach pracy.

Od 28 lutego w mieście działa Miejski Punkt Koordynacji Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. 24 godzinny dyżur pełnią pracownicy Urzędu, którzy na bieżąco rejestrują przybywających do Starogardu Gdańskiego sąsiadów ze wschodu. Przy rejestracji przeprowadzają z każdym wywiad w kontekście ich zamiarów związanych z pobytem w Polsce oraz potrzebami zarówno bytowymi, jak i innymi. W przypadku konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej pomocy udziela Przychodnia Lekarska przy ul. Hallera, a w przypadkach szczególnych szpitale w Starogardzie i Gdańsku. Pomoc prawną oferuje prawnik w Stowarzyszeniu Można Inaczej. Pomoc psychologiczną – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.  

Każdy obywatel Ukrainy, który przed wojną schronił się na terenie powiatu starogardzkiego powinien się zarejestrować w Miejskim Punkcie Koordynacji Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy przyjechali do Starogardu Gdańskiego 2 marca w nocy. Zostali zakwaterowani w Hotelu Bachus. Obecnie przebywa tam 96 osób – głównie Ukrainki z dziećmi, które uciekły przed wojną. Łącznie na terenie miasta i gminy przebywa w tej chwili 170 uchodźców, ale liczba ta stale się powiększa. 76 z nich zakwaterowana jest w prywatnych mieszkaniach ludzi, którzy zgłosili wolę przyjęcia ich pod swój dach. Zanim jednak rodzina trafi do takiej kwatery, pracownicy socjalni sprawdzają czy zgłoszone mieszkanie zapewnia minimalnie dobre warunki bytowe. Pozostali obywatele mieszkają w Rezydencji Life, Dworku Tucholskim w Zblewie i Dobrym Bracie w Ocyplu. W hotelach mają zapewnione pełne wyżywienie. W lokalach prywatnych na tę chwilę wyżywienie zapewniają gospodarze, do czasu uregulowania tej kwestii przez Państwo i wsparcia ich przez samorządy.

Mapa Starogardu dla uchodźców

Już w tym tygodniu przybywający do naszego miasta uchodźcy otrzymają mapę Starogardu z zaznaczonymi najważniejszymi dla nich miejscami i instytucjami pomocowymi. Mapa sporządzona została w językach ukraińskim i rosyjskim.  To rezultat ścisłej współpracy Stowarzyszenia Starogard2030, Miasta Starogard Gdański i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie. 

Starogard organizuje pomoc na wiele sposobów. Od 25 lutego na terenie miasta i powiatu działają punkty zbiórek darów, które przewożone są transportami humanitarnymi na granicę polsko-ukraińską lub poza nią dla mieszkańców Lwowa, czy Borysławia – miasta partnerskiego Starogardu Gdańskiego. 

Sklepik społeczny dla uchodźców z Ukrainy przy ul. Olimpijczyków 1

Z darów zebranych w Starogardzie Gdańskim z inicjatywy Stowarzyszenia Starogard2030 we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji powstał też w Starogardzie sklepik społeczny dla uchodźców. Sklepik mieści się w przybudówce po starym budynku OSiR przy ul. Olimpijczyków 1. Ukraińcy, którzy przyjechali w ostatnim tygodniu na Kociewie, mogą zaopatrzyć się tam w rzeczy, których im brakuje, tj. odzież, buty, środki chemiczne, środki higieniczne, śpiwory, koce czy leki. Wszystko otrzymują oczywiście za darmo.

Ewa Landowska z SCK wspólnie z Józefem Olszynką zorganizowali w Hotelu Bachus dla dzieci z Ukrainy zajęcia plastyczne

W sobotę i niedzielę w Hotelu Bachus, gdzie przebywa najwięcej dzieci, odbyły się też pierwsze animacje i zajęcia integracyjne. Prowadzili je pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji, Starogardzkiego Centrum Kultur oraz harcerze. Były to gry i zabawy, a także zajęcia plastyczne pod okiem Józefa Olszynki i Ewy Landowskiej.

Gry i zabawy dla dzieci z Ukrainy w Hotelu Bachus przygotowali pracownicy OŚiR i harcerze

Pod czujnym okiem matek uczestniczyło w nich około 40 dzieci w wieku od 1,5 roku do 12 lat Dzieci składały klocki lego, układały puzzle, kolorowały kolorowanki, bawiły się drewnianą kolejką. Z harcerzami grali w piłkę i rzucali do kosza. Dobrą zabawą okazała się też nauka języka polskiego poprzez rysowanie tzw. kalambury. Najmłodszych zachwyciły zabawy z balonami i puszczanie baniek mydlanych. Dzieci otrzymały owoce, soki, wafelki i cukierki. Wszystko po to, by na chwilę oderwać ich od ich cichej codzienności.

Aktualnie Miasto organizuje dla dzieci z Ukrainy 2 oddziały szkolne w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Zblewskiej – jeden dla nauczania początkowego i jeden dla kolejnego etapu edukacyjnego. Prawdopodobnie pierwsze lekcje odbędą się w poniedziałek 14 marca.

fot. UM, OSiR, SCK, Starogard2030