Tytuł Honorowego Obywatela wręczony

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Starogard Gdański to wyróżnienie szczególne. Uchwała o jego nadaniu podejmowana jest tylko raz w ciągu danej kadencji samorządowej. 28 kwietnia na sesji Rady Miasta wyróżnienie dla swojego ojca Tadeusza Kubiszewskiego odebrała Hanna Szubarczyk.

Na wniosek Klubu Radnych Stowarzyszenia Nasz Starogard na sesji Rady Miasta w styczniu bieżącego roku, 19 radnych, jednogłośną decyzją nadało pośmiertnie Tadeuszowi Kubiszewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Tadeusz Kubiszewski

Był on aktywnym działaczem społecznym i kulturalnym, współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej oraz założycielem i wieloletnim prezesem Starogardzkiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Pracował jako nauczyciel języka polskiego, francuskiego, etyki i filozofii. Był wychowawcą i wielkim autorytetem dla wielu pokoleń młodych starogardzian. Tadeusz Kubiszewski zorganizował wiele sesji popularno-naukowych i spotkań z pisarzami. W latach 1998 – 2002 był radnym Rady Miasta Starogard Gdański, wiceprzewodniczącym Komisji Kultury. W dowód uznania dla szerokiej działalności został odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Tadeusz Kubiszewski zmarł 14 listopada 2019 roku w Starogardzie Gdańskim.

– W znaczący sposób ożywił środowisko humanistyczne miasta zapraszając do Starogardu wielu wybitnych znawców literatury, pisarzy, poetów i publicystów. Organizował sympozja, wystawy i wydarzenia kulturalne. Cieszył się opinią człowieka prawego, o wysokich standardach kultury osobistej, postawy etycznej i troski obywatelskiej – tak argumentowała decyzję radnych Anna Benert, przewodnicząca Rady Miasta.

– Mój tata, oprócz tych wszystkich zasług, był wspaniałym ojcem i mężem. Na wszystko patrzył z dystansem i miał fantastyczne poczucie humoru. Przywiązywał się do miejsc i ludzi, kultywował przyjaźnie jeszcze z czasów swojej młodości. Jestem przekonana, że dziwi się teraz tam na górze, że tyle splendoru na niego spadło, bo był on bardzo skromnym człowiekiem. Bardzo się cieszę, że taki pomysł się zrodził i jego zdjęcie znajdzie się wśród Honorowych Obywateli Starogardu. Jestem dumna i serdecznie dziękuję – powiedziała na zakończenie córka Tadeusza Kubiszewskiego Hanna Szubarczyk.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Hanna Szubarczyk, córka Tadeusza Kubiszewskiego oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl