Program Rodzina 500+. Tysiąc wypłat w miesiąc

Do starogardzian z programu Rodzina 500+  trafiło już blisko 800 tys. zł. Prezydent Janusz Stankowiak podpisał dzisiaj tysięczną decyzję o przyznaniu świadczenia rodzinnego. Państwo Małgorzata i Janusz Chyła otrzymali na konto 4000 zł na czwórkę dzieci z wyrównaniem od kwietnia.

– Wniosek złożyliśmy drogą elektroniczną 1 kwietnia. 13 dni później byliśmy wezwani do jego uzupełnienia. Dzisiaj pieniądze z programu Rodzina 500+ wpłynęły na nasze konto – mówi z radością pani Małgosia. Nie spodziewałam się, że to się stanie tak szybko.

Marzymy o nowym domu, wakacjach i dodatkowych zajęciach

– Te pieniądze bardzo pomogą nam w życiu – dodaje jej mąż. Trójka naszych dzieci: Oskar, Wiktoria i Adaś chodzą do szkoły podstawowej, a czteroletni Piotruś w przyszłym roku pójdzie do zerówki. Mamy mnóstwo bieżących wydatków, ale chcemy też, aby nasze dzieci pojechały na wakacje i chodziły na kursy językowe. Właśnie na to chcemy wydać te pieniądze w pierwszej kolejności.

– Wszyscy marzymy też o nowym domu – wspomina Oskar – najstarszy syn państwa Chyła. To prawda – potwierdza pan Janusz. Na ten wymarzony dom też będziemy odkładać. Po prostu wiemy, co jest naszej rodzinie potrzebne najbardziej.

Bilans za kwiecień – ponad 3000 wniosków, 1300 decyzji i 1000 wypłat

Do końca kwietnia mieszkańcy Starogardu złożyli ponad 3000 wniosków, z czego blisko 700 drogą elektroniczną. Dzisiaj Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pracuje nad wydaniem 1300 decyzji.Świadczenia wychowawcze otrzymało już ponad 1000 rodzin.

– To bardzo dobry wynik – mówi Bernadeta Smuda dyrektor MOPS, zwłaszcza, że na początku kwietnia tylko przyjmowaliśmy wnioski i obsługiwaliśmy naszych stałych klientów.  Praktycznie w ciągu miesiąca 1/3 uprawnionych otrzymała lub w najbliższych dniach otrzyma wypłaty.

Codziennie blisko 15 pracowników obsługuje program Rodzina 500+ w Starogardzie, tak aby decyzje i wypłaty jak najszybciej powędrowały do uprawnionych rodzin. Wnioski są stale przyjmowane i na bieżąco weryfikowane pod kątem poprawności ich wypełnienia. Pracownicy równocześnie z przyjmowaniem wniosków na bieżąco aktualizują bazę osób uprawnionych do wypłaty świadczenia wychowawczego. Większość wypłat realizowanych jest za pośrednictwem kont bankowych.