Tu rodzą się… Gwiazdki

Ze Stolicy Kociewia pochodzi wielu odnoszących sukcesy w kraju i na świecie ludzi kultury, czy sportu. Wymienić można chociażby Kazimierza Deynę, Oktawię Nowacką, Pawła Papke, Remigiusza Grzelę, Dorotę Landowską, Anię Szarmach. Właśnie dlatego już od dawna Starogardowi Gdańskiemu przyświeca hasło „Tu rodzą się gwiazdy”. Od sierpnia 2021 r. miejską maskotką jest Gwiazdek – uśmiechnięta postać przypominająca gwiazdę, ubrana najczęściej w turkusową koszulkę polo. Teraz w Starogardzie pojawiły się wykonane na jej wzór mosiężne figurki. 21 lipca oficjalnie odsłonił je Prezydent Miasta Janusz Stankowiak. Towarzyszyły mu dzieci z Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 5 im. Janusza Korczaka i Przedszkola Niepublicznego „Plastuś” oraz oczywiście sam Gwiazdek.

Gwiazdek Podróżnik i Gwiazdek Wędkarz

Figurki Gwiazdka umieszczone zostały w dwóch miejscach. Pierwsza z nich stanęła przy dworcu kolejowym. To figurka Gwiazdka Podróżnika, który trzyma walizkę. Drugi jest Gwiazdek Wędkarz. Usiadł na moście w Parku Miejskim, gdzie łowi ryby.

– Od roku jest z nami miejska maskotka – Gwiazdek, która nawiązuje do przyświecającego nam hasła „Tu rodzą się gwiazdy”. Teraz poszliśmy o krok dalej i umieściliśmy w mieście stworzone na podstawie jej wyglądu figurki. Tym samym Starogard Gdański zyskał kolejną atrakcję turystyczną. Oczywiście nie zamierzamy poprzestać na dwóch Gwiazdkach. Chcemy, by w Starogardzie było ich dużo, dlatego do współpracy zapraszamy instytucje, stowarzyszenia, czy przedsiębiorców – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Razem z Prezydentem Miasta Januszem Stankowiakiem pierwszą w Starogardzie figurkę Gwiazdka odsłoniły dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Plastuś”.

Pomysł stworzenia dodatkowej atrakcji turystycznej powiązanej z hasłem „Tu rodzą się gwiazdy” pojawił się podczas prac nad maskotką miejską. W zeszłym roku we współpracy ze Stowarzyszeniem Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie”, które złożyło do Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim oferty na „Małe Granty” udało się stworzyć dwie figurki z mosiądzu, które mają być ciekawą atrakcją dla turystów i mieszkańców.

Autorem rzeźb jest lokalny artysta – rzeźbiarz Piotr Tyborski, który współpracując z Wydziałem Informacji Społecznej Urzędu Miasta Starogard Gdański oraz Lokalną Organizacją Turystyczną Kociewie, na podstawie wyglądu maskotki Gwiazdka, stworzył ostateczny wizerunek figurek.

W premierze uczestniczyli także artysta – rzeźbiarz Piotr Tyborski (na górze, po lewej) oraz dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie Piotr Kończewski (na dole, po lewej). Razem z nimi prezydent Starogardu Janusz Stankowiak oraz Gwiazdek.

Termin prezentacji figurek nie został wybrany przypadkowo. Jak podaje serwis Urania.edu.pl w dniach 18 lipca – 21 sierpnia nad Polską zaobserwować można zjawisko tzw. „spadających gwiazd”. 21 lipca dwie spadły w naszym mieście, ale to nie koniec…

Gwiazdka Wędkarza jako pierwsze podziwiać mogły dzieci z Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 5 im. Janusza Korczaka. 

Gwiazdkujemy Starogard

Odsłonięciem figurek zainaugurowaliśmy akcję „Gwiazdkujemy Starogard”, w ramach której planujemy stworzyć ich więcej. Każda kolejna rzeźba może mieć swoich patronów i sponsorów. Zachęcamy instytucje oraz przedsiębiorców do kontaktu z Wydziałem Informacji Społecznej pod adresem mailowym: wis@um.starogard.pl.

Mamy nadzieję, że figurki Gwiazdka doskonale wtopią się w krajobraz Starogardu Gdańskiego, spodobają się mieszkańcom i naszym gościom, a także będą ciekawą atrakcją. Kiedy zbierze się ich spora ilość, powstanie mapa, która pozwoli odnaleźć umiejscowienie figurek.

Od lewej: artysta – rzeźbiarz Piotr Tyborski, dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie Piotr Kończewski, Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i maskotka miejska Gwiazdek.

Ciekawostki

Historię Gwiazdka Podróżnika i Gwiazdka Wędkarza lepiej poznać można skanując kod QR z tabliczki przy każdej z figurek oraz na stronie internetowej starogard.pl w zakładce „Dla turystów” – „Gwiazdkujemy Starogard”, pod adresem: Gwiazdkujemy Starogard

Wydział Informacji Społecznej przygotował także specjalną animację.

Fot. Małgorzata Rogala