Trzydniowe święto siatkówki w Starogardzie

28 zespołów i ponad 200 zawodniczek z 10 krajów uczestniczyło w XXVIII Międzynarodowym Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt. Przez trzy dni w Starogardzie Gdańskim rozegrano 114 meczów w dwóch kategoriach dziewcząt starszych i młodszych. Najlepsza okazała się Ukraina.

Od piątku do niedzieli w Starogardzie odbywał się XXVIII Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt, podczas którego zmierzyły się ekipy z Finlandii, Szwecji, Niemiec, Łotwy, Estonii, Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi i Polski. Przez trzy dni o zwycięstwo walczyło 12 zespołów w kategorii dziewcząt młodszych i 16 w kategorii dziewcząt starszych. Dziewczyny starsze z grupy A grały na Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby, z grupy B na Hali Zespołu Szkół Ekonomicznych. Dziewczyny młodsze rozegrały mecze na Miejskiej Hali im. Gerarda Podolskiego (AGRO).

IMG_7128W kategorii młodszych najlepszą drużyną okazał się zespół z Ukrainy Łuck, drugie miejsce zajęła drużyna ze Szwecji Engelmholms, .a na trzecim stopniu podium stanęły zawodniczki z Vöru ESTONIA.

W kategorii starszych miejsca na podium zajęły: I miejsce – Łuck Ukraina, II miejsce – Mińsk Białoruś i III miejsce Kaliningrad Rosja.IMG_7171

Wyróżnienia otrzymały również najlepsze zawodniczki atakująca i rozgrywająca. W gronie dziewcząt starszych były to: Diana Karnickaja z Białorusi i Solomia Rybai z Ukrainy, a wśród młodszych: Danielka Ahshin ze Szwecji, Salme Apeele Houas z Estonii.
Najlepszą rozgrywającą turnieju została Anstasia Bykowa z Rosji a najlepszymi zawodniczkami Turnieju MVP w grupie starszych Viktoria Dachar z Ukrainy, w grupie młodszych – Daria Mishchuk z Ukrainy.

Turniej rozpoczął się w piątek, 27 maja w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby. Otworzyły go Magdalena Wąsowicz dyrektorka Publicznego Gimnazjum Nr 1 oraz Iwona Lewandowska dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 współorganizatorki imprezy.

IMG_6610– Za chwilę będziecie walczyć o zwycięstwo – powiedziały gospodynie, ale ten Turniej to nie tylko okazja do sprawdzenia swoich umiejętności siatkarskich, to przede wszystkim czas wspólnej zabawy i nowych relacji. Tego Wam życzymy – sportowego ducha walki i sukcesów na równi z  nowymi przyjaźniami i radością z pobytu w naszym mieście.

Na trybunach obok licznie zgromadzonych miłośników siatkówki zasiedli m. in. senator Antonii Szymański, poseł na Sejm RP Jan Kilian, Janusz Stankowiak prezydent miasta, członek Zarządu PZU – Andrzej Jaworski, protektor AWFiS w Gdańsku – Kazimierz Kochanowicz i Aleksander Drobnik – reprezentujący Posła na Sejm RP – Leszka Blanika.

Otwarcie Turnieju uświetniły pokazy akrobatyczne w wykonaniu dziewcząt z UKS Piramida, które prowadzi Małgorzata Dziencielwska oraz tanecznymi w wykonaniu dzieci z czterech starogardzkich przedszkoli – nr 2, 3, 4 i 8. Występy spotkały się z ciepłym i spontanicznym przyjęciem uczestniczek siatkarskich igrzysk. Zaraz po części oficjalnej rozpoczęły się pierwsze mecze. W sumie przez trzy dni dziewczyny rozegrały 114 siatkarskich pojedynków.IMG_6777

W niedzielę, 29 maja o godz. 13.00 w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby nagrodzono zwycięzców. Puchary i nagrody wręczyli: przewodniczący Rady Miasta Starogard Gdański Jarosław Czyżewski, wiceprezydent Maciej Kalinowski, Urszula Domachowska –Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych oraz Iwona Lewandowska i Magdalena Wąsowicz.

IMG_6505Puchary za I miejsce ufundował V-ce Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, za miejsce II Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, a za miejsce III Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Dla wszystkich zawodniczek Turnieju nagrody ufundował Państwowy Zakład Ubezpieczeń PZU. Wyróżnienia otrzymały również najlepsze zawodniczki: atakującą, rozgrywającą i przyjmująca w obu kategoriach.

Turniej objęły swoim patronatem premier RP Beata Szydło, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Starogardu Janusz Stankowiak, oraz Wojewódzki Kurator Oświaty Monika Kończyk.

Współorganizatorami Turnieju byli: Urząd Miasta w Starogardzie Gdańskim, Starostwo Powiatowe, MOS Starogard, UKS Libero, OSiR Starogard, ZSE Starogard. Szczególne podziękowania za organizację turnieju otrzymał Leszek Ossowski trener i nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznym Gimnazjum nr 1.