Trzy dyscypliny i wielkie emocje. Lotto Triathlon Energy za nami

Ponad 200 zawodników wystartowało 13 czerwca w szóstej edycji LOTTO Triathlon Energy w Starogardzie Gdańskim. Wynikiem 2 godziny i 2 minuty Tomasz Spaleniak pokonał dystans ¼ Iron Mana. Mieszkaniec Dobrzewina ma na swoim koncie pięć startów i pięć wygranych! Połowę tego dystansu Rafał Korulczuk z Bałtowa pokonał jako pierwszy w 1 godzinę, 6 minut i 22 sekundy.

Od 6 lat w Starogardzie, a od trzech w Skarszewach, triathlon cieszy się dużym powodzeniem wśród miłośników tej wymagającej dyscypliny sportowej. Zawody organizowane były na dwóch dystansach: ¼ IM (czyli 950 metrów pływania, 45 km jazdy rowerem i 10,55 km biegu), oraz 1/8 IM (475 metrów pływania, 22,5 km jazdy rowerem i 5,275 km biegu). Rozgrywały się indywidualnie oraz w sztafetach.
Temperatura wody nad jeziorem Borówno w Skarszewach, gdzie zaplanowano start, wynosiła około 20 stopni, ale zawodnikom najbardziej przeszkadzał mocny wiatr, który wiał od samego rana.

-Wiedziałem, że pod wiatr nie można sobie  odpuszczać, bo albo ktoś zyska albo straci. Ja wolałem zyskać i byłem zdziwiony jak szybko udało mi się uzyskać przewagę nad Pawłem Reszke, który na mecie był drugi. Dwa tygodnie temu startowałem w Gniewinie po długiej, 20-miesięcznej przerwie. Czułem się jakby to był debiut, ale dzięki tamtym zawodom udało mi się w Starogardzie poprawić błędy i dzisiejszy start okazał się zdecydowanie lepszy – powiedział zwycięzca Tomasz Spaleniak. Prawie 4 minuty później na mecie pojawił się drugi zwycięzca 1/4 IM – Paweł Reszke z Wejherowa, z czasem 2:05:50. Podium uzupełnił Michał Twarowski, który zakończył bieg z czasem 2 godziny i 7 minut.

Wśród pań najlepsza była, Aleksandra Korulczyk z Bałtowa. Czasem 2 godziny 22 minuty i 38 sekund zwyciężyła 1/4 IM kobiet, drugą w tej kategorii była Sonia Janusz z Gdańska, z czasem 2:47:37, a na trzecim stopniu podium uplasowała się Daria Bunk z Grudziądza (2:51:04).

Dystans 1/8 IM pierwszy pokonał zawodnik klubu TRI AMO, Rafał Korulczuk . Wyścig ukończył z czasem 1:06:22. Jako drugi na mecie zameldował się Paweł Czajkowski z BCT Team Gdynia (1:07:24), a zaraz za nim Mateusz Mikołajczak z Rumi (1:07:25). Wśród Pań, najszybciej pobiegła Daniela Frukacz z Tczewa, która pokonała trasę w 1:14:46. Druga była Karolina Szalast z Rumii (1:16:46) a na trzecim stopniu podium uplasowała się Magdalena Musiał (1:18:46) reprezentująca Trąbki Arena.

Daniel Jędrzejewski z klubu TRI Starogard Gdański, ukończył dystans 1/4 IM.

Najlepszymi triathlonistami z naszego miasta okazali się Robert Czerwiak (z czasem 2:23:03, ¼ IM) i Dawid Żardecki (z czasem 1:15:42 1/8 IM). Wśród kobiet na dystansie 1/8 najlepsza  była Katarzyna Butowska z wynikiem 1:27:15.

Strefa zmian przy Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny.

Sztafety na podium
Podobnie jak na innych przystankach Triathlon Energy, również w Starogardzie rywalizowały sztafety. Aż 8 na dystansie ¼ IM i dwie na 1/8 IM. Na obu dystansach najlepsi byli zawodnicy z drużyny Polpharma Tri Team gdzie odpowiednio osiągnęły wyniki:  2 godzin i 17 minut oraz 1 godziny, 15 minut i 14 sekund.

Lekarze na starcie
Indywidualnie oraz w sztafetach o tytuł Mistrza Pomorza rywalizowali lekarze. Mistrzynią Pomorza Lekarzy i Lekarzy Stomatologów na dystansie 1/8 została Monika Beyer – Wróblewska, wśród Panów wygrał Jakub Boćkowski. Na dystansie 1/4 wśród Pań lekarzy zwyciężyła Sonia Janusz, z kolei wśród Panów najlepszy był Piotr Spychalski. Najlepszą w Polsce sztafetą złożoną z lekarzy i lekarzy stomatologów okazała się sztafeta Dream Tri Team w składzie: Maciej Zając (pływanie), Patryk Sienkiewicz (rower) i Michał Chmielewski (bieg).

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i dziękujemy za sportowe emocje. Pełna klasyfikacja wyników na stronie organizatora http://triathlonenergy.pl/.

Katarzyna Butowska ze Starogardu zajęła drugie miejsce w klasyfikacji kobiet Mistrzostw Polski Lekarzy. 

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl