Trwa remont stanicy harcerskiej

Budowa obecnej stanicy starogardzkich harcerzy rozpoczęła się w 1957 r. z przeznaczeniem na siedzibę harcerzy – wodniaków. Uroczyście otwarto ją 13 maja 1961 r. Od tamtej chwili minęło wiele lat, dlatego gruntowny remont tego miejsca to konieczność. Intensywne prace już trwają. 9 października ich postęp podziwiał prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Siedzibę Komendy Hufca ZHP Starogard Gdański im. gen. Józefa Wybickiego do budynku stanicy przeniesiono w styczniu 1966 r. Znajduje się tam do dzisiaj. – Stanicę zaczęto budować zaledwie 12 lat po zakończeniu II wojny światowej w miejscu, gdzie w czasie walk z Niemcami w 1945 r. spadały bomby. Teren przed budową nie zdążył się dobrze ułożyć, dlatego od lat męczyliśmy się z bardzo nierówną, zapadającą się podłogą. Różnice poziomów dochodziły nawet do 20 cm. Teraz tego już nie ma. Usunęliśmy lekkie ścianki działowe, skuliśmy starą posadzkę i położyliśmy 180 m2 nowej. Dostosowaliśmy pomieszczenia do obecnych wymogów. Przygotowujemy też drugie wejście, żeby mieć dwa wyjścia ewakuacyjne. Przebudowaliśmy korytarze tak, żeby spełniały wymogi przeciwpożarowe oraz ociepliliśmy i wyremontowaliśmy cały dach. Teraz przechodzimy do etapu wykończenia pomieszczeń. Jedno jest już praktycznie gotowe – mówił Skarbnik Hufca ZHP Starogard Gdański harcmistrz Wojciech Mokwa.

Harcmistrz Wojciech Mokwa pokazuje prezydentowi Starogardu gdzie znajdzie się węzeł sanitarny.

– Gruntowny remont tego miejsca był już konieczny. Zakładamy, że zakończy się on do 14 kwietnia 2021 r., czyli do dnia uroczystych obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi starogardzkiej. Bardzo chciałabym móc zaprosić do wyremontowanej, bezpiecznej, nowoczesnej i ładnej stanicy nasze zuchy i harcerzy, ale też harcerzy – seniorów, którzy bardzo nas wspierają. Zależy mi, żeby wszyscy członkowie starogardzkiego Hufca ZHP mieli piękną, przyjazną i spełniająca wszelkie wymogi stanicę. Wszyscy traktujemy to miejsce jak nasz dom, dlatego chociaż wiele już udało się zrobić, wciąż prosimy o wsparcie – powiedziała Komendant Hufca harcmistrzyni Angelika Siemieńska.

– Nie sądziłem, że Wasza stanica jest aż tak duża. Z zewnątrz wygląda na sporo mniejszą. Miło jest widzieć, jak prace postępują. Tak naprawdę najtrudniejsze za Wami. Podziwiam Waszą determinację i zaangażowanie – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Od lewej: Komendant Hufca ZHP Starogard Gdański harcmistrzyni Angelika Siemieńska, Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i Skarbnik Hufca harcmistrz Wojciech Mokwa.

Według kosztorysu remont stanicy harcerskiej wyniesie ponad 300 tys. zł. Ze względu na zaangażowanie własne, rodziców harcerzy oraz przyjaciół, jak choćby druhów z OSP Siwiałka pod wodzą Krzysztofa Eggerta udaje się ograniczać koszty. Harcerzom jednak wciąż potrzebne jest wsparcie. Pomóc może każdy. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na portalu pomagam.pl pod adresem https://pomagam.pl/zhpstg?fbclid=IwAR3KudniSv2YgmhlXrKSF0bVjVbVqnU-Otmt61SHzNnhgsQCvYVuXDji1Hc

Na starogardzkich harcerzy możemy liczyć zawsze! Teraz oni liczą na nas!

Fot. Małgorzata Rogala