Trochę Białorusi w Starogardzie

Muzyka, taniec, śpiew, kolorowe stroje. Wszystko to złożyło się na VI Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu, który 24 lipca odbył się w Parku Nowe Oblicze.

Na scenie zaprezentowali się wokaliści, instrumentaliści, tancerze, którzy przez prawie dwie godziny bawili starogardzką publiczność. Zaśpiewali: Daria Chmielnickaja, Paweł Kozicz, Aleksander Minionok z Białorusi. Towarzyszący im zespół muzyczny składał się m.in. z Jegora Dorożki (gitara) i Władysława Kalinowskiego (saksofon). Ci uznani muzycy zagrali także solówki.

Szkoła Tańca Współczesnego Show-Ballet „Sensacja” z Witebska zaprezentowała barwne i różnorodne układy taneczne od tańców ludowych aż do współczesnych technik tańca nowoczesnego.

Całość uzupełniały gościnne występy polskich artystów m. in. duetu tanecznego Aleksandry Metery oraz Zuzanny Elendt ze Studia Tańca FLIC w Lęborku i młodej wokalistki Jaśminy Wenty z Kołobrzegu. Scenariusz koncertu przygotował i całe wydarzenie koordynował Igor Jankowski – dyrektor festiwalu.

Patronat Honorowy nad festiwalem sprawował Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku i Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Organizatorem VI Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu w Starogardzie Gdańskim było Starogardzkie Centrum Kultury. Głównym organizatorem festiwalu jest lęborska Fundacja Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl