Triathlon po raz trzeci w Starogardzie

W 2018 roku Starogard Gdański już po raz trzeci gościć będzie triathlonistów. Miłośnicy pływania, biegania i jazdy na rowerze zjadą do stolicy Kociewia już 15 czerwca. Z każdym rokiem jest ich coraz więcej. W 2016 na starcie stanęło ponad 350 zawodników, w 2017 ponad 400, jak będzie w tym roku? Przekonamy się w dniu zawodów, w sobotę, 16 czerwca. Starogard będzie drugim przystankiem na mapie polskiego TRI 2018, pomiędzy zawodami w Gniewinie a Lidzbarku Welskim.

– To już pomału tradycja – mówi jeden z organizatorów Adam Greczyło. – Zadomowiliśmy się w Starogardzie. Miasto, jego otoczenie, ludzie a przede wszystkim atmosfera przyjaźni i serdeczności z jaką się tu spotykamy co roku, powodują, że z niecierpliwością wypatrujemy czerwca.

Start nad jeziorem w Borzechowie

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Starogard Gdański będzie drugim – tyle że już nie z pięciu ale sześciu – przystanków TRI w Polsce. Obok Gniewina, Lidzbarka Welskiego, Starogardu Gdańskiego, Bełchatowa i Mrągowa do cyklu imprez dołączyła w tym roku Chełmża.

Podobnie jak w latach poprzednich zwody w Starogardzie Gdańskim obejmą dwie strefy zmian. Rozpoczną się nad jeziorem w Borzechowie. Stamtąd zaraz po pływaniu zawodnicy przesiądą się na rowery i ruszą do Starogardu. Do pokonania będą mieli zależnie od wybranego dystansu 1900, 950 lub 475 metrów wpław i odpowiednio 90, 45 lub 25 kilometra na rowerach. Miejscówka strefy T2 się nie zmieni – będzie to parking przed stadionem miejskim im. Kazimierza Deyny. Tu zawodnicy zostawią swoje rowery, aby dokończyć start biegiem na odcinkach: 21,1km, 10,5km lub 5,25km. Zmieni się jednak przebieg trasy biegowej. Ze względu na prowadzony remont Rynku zawodnicy zamiast przez „serce miasta” pobiegną nowo wyremontowaną ulicą Kościuszki.

Tradycyjnie będą mieli możliwość startować na trzech dystansach, które są pochodnymi pełnego dystansu IronMan (3,8 km pływania, 180 km roweru i 42,2 km biegu) – rywalizacja będzie się toczyła odpowiednio na 1/2, 1/4 lub 1/8 pełnego dystansu. Meta znajdować się będzie na stadionie im. Kazimierza Deyny, podobnie jak strefa EXPO.

Starogard sportem stoi

Triathlon nie należy do łatwych dyscyplin sportu. Wymaga od zawodników dobrej kondycji, sporych umiejętności, a przede wszystkim ogromnej dyscypliny. Jednak każdy, kto raz spróbuje swoich sił na starcie i dobiegnie do mety, powraca z nadzieją, że za rok poprawi swój życiowy rekord. Triathlon to jednak nie tylko wyzwanie dla sportowców. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze, biorąc odpowiedzialność za organizację i logistykę imprezy. My również z roku na rok jesteśmy w tym coraz lepsi. To, że TRI już po trzeci gości w Starogardzie, potwierdza fakt, że nasze miasto sprawdziło się jako gospodarz tej wyjątkowej imprezy sportowej. I jako gospodarz stworzyło triathlonistom z całej Polski dogodne warunki do zaspokajania sportowych ambicji.

Janusz Stankowiak prezydent Starogardu Gdańskiego

– Cieszę się, że nasza przyjaźń z triathlonistami nie skończyła się na jednej imprezie, że w tym roku po raz trzeci będziemy świadkami wielkiej determinacji, poświęcenia oraz odwagi herosów, bo tak można nazwać wszystkich, którzy decydują się na start – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Nie bez przyczyny mówi się, że Starogard sportem stoi. W 15 klubach sportowych niemalże co dzień trenuje blisko 1500 dzieci. Mają do dyspozycji nowoczesny stadion, dwie duże hale i kilka boisk treningowych. Tu urodzili się wybitni sportowcy: Kazimierz Deyna, Andrzej Grubba, Piotr Wiśniewski, Oktawia Nowacka i wielu innych, którzy odnieśli sukcesy nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Sport dla wielu starogardzian to sposób na życie. Daje świetną odskocznię od codzienności, uczy dyscypliny, wytrwałości i ćwiczy charakter. Sam od trzech lat biorę udział w Biegu Szpęgawski. Tym bardziej cieszy mnie, że właśnie Starogard Gdański wpisał się – mam nadzieję już na stałe – w mapę tej coraz bardziej popularnej dyscypliny sportu. Wszystkim uczestnikom TRI Energy życzę nowych życiowych rekordów. Tym, którzy zadebiutują w naszym mieście – energii, siły i wytrwałości w dążeniu do celu. Wszystkim zaś bez wyjątku życzę, aby Starogard – jako gospodarz imprezy – spełnił ich oczekiwania i dał przestrzeń do wspaniałej sportowej rywalizacji i dobrej zabawy. Zapraszamy!!!

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl