Triathlon Energy po raz drugi w Starogardzie

Po zeszłorocznym sukcesie Triathlon Energy zacieśnia przyjaźń ze Starogardem Gdańskim. Po raz drugi zaprasza do stolicy Kociewia w weekend 17-18 czerwca . W tym roku będzie też drugim przystankiem na mapie polskiego TRI, pomiędzy zawodami w Gniewinie a Lidzbarku Welskim.

– Wracamy do Starogardu z sentymentem – mówi jeden z organizatorów Adam Greczyło – Tu wszystko się zaczęło. Udanie zadebiutowaliśmy na mapie polskiego TRI. Dlatego Starogardu nie mogło zabraknąć podczas tegorocznej edycji zawodów.

       wystartuje znad jeziora w Borzechowie

Triathlon powrócił do stolicy Kociewia po 30 latach. W tym roku Starogard Gdański jest drugim z pięciu przystanków TRI w Polsce. Podobnie jak w ubiegłym roku zwody obejmą dwie strefy zmian. Zmieni się jednak lokalizacja strefy T1, a w związku z tym również przebieg trasy rowerowej. Zawody rozpoczną się nad jeziorem w Borzechowie. Stamtąd zaraz po pływaniu zawodnicy przesiądą się na rowery i ruszą do Starogardu. Do pokonania będą mieli zależnie od wybranego dystansu 1900, 950 lub 475 metrów wpław i odpowiednio 90, 45 lub 25 kilometra na rowerach. Miejscówka strefy T2 się nie zmieni – będzie to parking przed stadionem miejskim im. Kazimierza Deyny. Tu zawodnicy zostawią swoje rowery, aby dokończyć start biegiem na odcinkach: 21,1km, 10,5km lub 5,25km. Uczestnicy będą mieli możliwość startować na trzech dystansach, które są pochodnymi pełnego dystansu IronMan (3,8 km pływania, 180 km roweru i 42,2 km biegu) – rywalizacja będzie się toczyła odpowiednio na 1/2, 1/4 lub 1/8 pełnego dystansu. Meta znajdować się będzie na stadionie, podobnie jak strefa EXPO.
.

Rafał Butny wystartuje ze sparaliżowana Paulinką u boku

Rafał Butny ze swoją chrześnicą Pauliną

Z pewnością i w tym roku duch naszego mistrza Kazimierza Deyny będzie dopingował wszystkich zawodników, którzy wczesnym rankiem 18 czerwca staną do rywalizacji w trzech dyscyplinach: pływaniu , bieganiu i jeździe na rowerze. Ze swojego krzesełka na trybunie będzie się „przyglądał” finiszującym zawodnikom, tak jak „przygląda” się od wielu lat innym sportowym wydarzeniom w mieście.

Doping nie tyle Kazika co wszystkich mieszkańców Miasta przyda się szczególnie Rafałowi Butnemu z Gdyni, który podejmie się nie lada wyczynu. Wystartuje w najkrótszym dystansie ze sparaliżowaną dziewczynką u boku. W ten sposób postara się dostarczyć Paulinie niezapomnianych emocji i pomóc w zbiórce pieniędzy na jej leczenie. A także by podziękować ludziom, którzy byli blisko, gdy sam zmagał się z żałobą po śmierci żony.

– Dla mnie sport to sposób na życie. Daje świetną odskocznię od codzienności i sprawia, że staję się po prostu lepszym człowiekiem – mówi Rafał Butny.

Starogard sportem stoi

O tym jak trudną dyscypliną sportu jest triathlon, przekonaliśmy się w ubiegłym roku, również jeśli chodzi o jego organizację i logistykę. To, że impreza po raz drugi odbędzie się w Starogardzie, potwierdza tylko fakt, że Starogard sprawdził się jako gospodarz TRI.

– Cieszę się, że nasza przyjaźń z triathlonistami nie skończyła się na jednej imprezie, że w tym roku po raz drugi będziemy świadkami wielkiej determinacji, poświęcenia i odwagi – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Nie bez powodu mówi się, że Starogard sportem stoi. Przypomnę tylko, że niedawno gościliśmy w Starogardzie młodą polską kadrę piłkarską U16 w turnieju UEFA Development. W tym roku świętujemy „Rok Kazimierza Deyny”. Przy okazji 21 maja zapraszam  wszystkich na urodzinowe party „Deyna 70 z Lotosem i Energą”. Nasi koszykarze walczą o play offy. Mamy więc czym się chwalić. Tu przecież rodzą się gwiazdy! W ubiegłym roku dołączyła do nich Oktawia Nowacka brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w pięcioboju. Może w tym roku kolejną niespodzianką będzie mieszkaniec Starogardu, który zwycięży tegoroczną edycję TRI. Tego życzę wszystkim startującym! Wierzę, że kibice nie zawiodą i podobnie jak w ubiegłym roku, z entuzjazmem będą dopingować swoich faworytów.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl