Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej ma już 45 lat

20 czerwca 45-lecie istnienia świętowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej. Nie zabrakło podziękowań, życzeń ani wspomnień. Na uroczystości pojawiły się władze miasta oraz przyjaciele organizacji.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej powstało dokładnie 22 czerwca 1973 r. z inicjatywy grupy 35 aktywistów. To oni przekształcili w nową organizację dawne Zrzeszenie Kociewskie. Wśród założycieli znaleźli się m. in. Barbara Bortliczek oraz Tadeusz Kubiszewski.

– Nasze Towarzystwo zakładała grupa ponad 30 osób. W swoich działaniach jednak nigdy nie byliśmy sami. Zawsze pomagało nam wielu ludzi. Na ostatnim walnym zgromadzeniu podjęliśmy decyzję, żeby właśnie przy okazji 45-lecia działalności podziękować im wszystkim – powiedział prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej Mirosław Kalkowski.

– Z inicjatywy naszej organizacji, już na początku jej działalności, w 1973 r. ustanowiono doroczną nagrodę naczelnika miasta, potem prezydenta, dla twórców i działaczy kultury na Kociewiu. W 1980 r. wyryliśmy pamiątkowy medal wręczony ks. Bernardowi Sychcie za jego „Słownik kociewski”. Inspirowaliśmy także obchody 100-lecia Gimnazjum i zapoczątkowaliśmy serię koncertów w rocznicę powrotu miasta do Macierzy – tak początki działalności TMZK wspominał jego sekretarz Ryszard Szwoch.

Od 1973 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą, promując tradycję i historię Kociewia. – Dokumentowanie Kongresów Kociewskich, czy Biesiad Literackich, szósty tom słownika biograficznego to tylko część naszych działań w ostatnim czasie – mówiła wiceprezes TMZK Urszula Ossowska.

Obecnie Towarzystwo zajmuje się m. in. organizacją sympozjów i konkursów. Wśród nich jest konkurs na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą Kociewia. Wydaje również słowniki i książki. – Działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej jest nie do przecenienia. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na archiwum kociewskie. To skarbnica wiedzy o mieście i regionie. To wiedza o nas samych – podsumował Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Specjalnie dla członków i przyjaciół Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej utwory kociewskich twórców wykonała Elżbieta Piskorska ze swoim zespołem.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl