Tor dla BMX ma być gotowy na „majówkę”

Firma Bike Universe z Myślenic rozpoczęła budowę toru rekreacyjnego dla rowerów górskich i BMX na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim. Obiekt do uprawiania rowerowego hobby ma być gotowy do końca kwietnia br. Jego koszt to blisko 200 tys. zł. Powstaje w ramach Budżetu Obywatelskiego.

„Wyrobisko – tor rekreacyjny dla rowerów górskich i BMX – Nad Jarem/Piekiełki” jest jednym z 4 najlepszych pomysłów infrastrukturalnych wybranych przez mieszkańców w V edycji Budżetu Obywatelskiego. Jego autorami są Bartosz Molin, Mirosław Stemplewski i Wojciech Hercke.

 –  Naszym celem było stworzenie w Starogardzie miejsca dla hobbystów kolarstwa górskiego. Prawdziwa górska ścieżka ma od kilku do kilkunastu kilometrów długości. Nasza będzie tylko jej namiastką, ale umożliwi trenowanie umiejętności i wprawianie się do tzw. „boju” na dłuższych trasach – wyjaśnili pomysłodawcy. 

Przetarg na wykonanie zadania wygrała firma Bike Universe z Myślenic. 20 maja 2020 roku prezydent miasta Janusz Stankowiak podpisał z jej właścicielem Filipem Janiszewskim umowę na budowę toru i zagospodarowanie terenu wokół w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Inwestycja miała być gotowa do końca października 2020 rok.

Niestety na tzw. „zielone światło dla budowy” zarówno pomysłodawcy, jak i wykonawca musieli poczekać blisko dwa lata. Przyczyną takiego opóźnienia były trudności w uzyskaniu stosownych pozwoleń na rozpoczęcie inwestycji. Ostatecznie 3 marca br. Miasto otrzymało pozwolenie na budowę wraz z zatwierdzeniem projektu. 10 marca wykonawca zgłosił gotowość do rozpoczęcia budowy  i niezwłocznie przystąpił do prac.

Filip Janiszewski właściciel firmy BikeUniverse

– Szczegóły trasy uzgodniliśmy już w 2020 roku z grupą rowerzystów i pomysłodawcami „Wyrobiska”. Ale dopiero teraz, kiedy wreszcie udało się uzyskać pozwolenie na budowę, możemy przystąpić do wykonania zadania. Do zagospodarowania mamy ok. 8 tys. m.kw. Biorąc pod uwagę długość toru, prace nie powinny potrwać dłużej niż trzy tygodnie. Jednak z oficjalnym otwarciem tory będzie trzeba zaczekać do definitywnego końca zimy – powiedział właściciel Bike Universe Filip Janiszewski.

Firma Bike Universe ma spore doświadczenie w budowaniu tego typu obiektów rekreacyjnych. W Starogardzie wybuduje dwa tory rowerowe. Pierwszy będzie odpowiednikiem górskiej ścieżki rowerowej tzw. single tracka o długości ok. 300 metrów. Będzie trawersowała istniejące zbocze. Drugi tor mniejszy będzie miał ok.180 mb długości i przeznaczony będzie dla BMX. Na trasie tej ścieżki wybudowane zostaną różnego rodzaju przeszkody, które umożliwiają wykonywanie skoków, m.in. mostek z zeskokiem i 5 skoczni ziemnych o różnym stopniu trudności. Poza tym trasa składać się będzie z odcinków prostych i odpowiednio wyprofilowanych łuków. Tor podzielony będzie na 3 części, tak, aby mogły z niego korzystać osoby początkujące, średnio zaawansowane i zaawansowane w sportach rowerowych. Teren zostanie wyrównany i obsiany trawą. Na miejscu Wykonawca zamontuje też elementy, jak ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz tablicę informacyjną.

Rekreacyjny tor dla rowerów górskich i BMK kosztować będzie 197 500 zł.

fot. Magdalena Dalecka