To już pewne! LEDY zastąpią lampy sodowe

1 marca 2017 roku w sali herbowej Urzędu Marszałkowskiego Zarząd Województwa Pomorskiego podpisał 18 umów na dofinansowanie modernizacji oświetlenia w pomorskich gminach i miastach. Wśród beneficjentów był też Starogard Gdański.

W środę, 1 marca prezydent miasta Janusz Stankowiak w imieniu Gminy Miejskiej Starogard Gdański oraz Gminy Starogard Gdański i Gminy Bobowo podpisał umowę o dofinansowanie ich wspólnego projektu pn. „Wymiana opraw oświetleniowych w MOF Starogard Gdański”, o którym pisaliśmy tutaj: http://starogard.pl/starogardzie-bedzie-jasniej-unijna-kasa-nowe-oswietlenie-29251/. Z ramienia Zarządu Województwa Pomorskiego podpisy na umowie złożyli marszałek Mieczysław Struk oraz wicemarszałek Wiesław Byczkowski. Tym samym  wspólny projekt trzech partnerskich gmin ze Starogardu i Bobowa otrzymał ponad 5 mln zł dotacji na wymianę opraw oświetleniowych.

Uzyskane z Unii pieniądze, uzupełnione wkładem własnym poszczególnych gmin, pozwolą na wymianę ponad 4 000 lamp. Nowe oświetlenia ma się pojawić na ulicach do końca listopada 2018 roku. Dzięki tej inwestycji nie tylko poprawi się jakość oświetlenia, ale zmniejszy się przede wszystkim zużycie energii elektrycznej i emisja szkodliwych gazów cieplarnianych w tym dwutlenku węgla do atmosfery. Gminy w ten sposób zaoszczędzą pieniądze na energii, które z powodzeniem będą mogły wykorzystać na inne zadania.Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie 7 221 798,72 zł.

Projekt został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 -2020, Osi Priorytetowej 10 Energia, Działanie 10.4 Redukcja emisji , współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łączna wartość wszystkich podpisanych tego dnia umów wyniosła prawie 89 mln zł, z czego 72,90% wydatków sfinansuje Unia Europejska, tj. prawie 72 mln zł.

Zapisz

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl