Teatr, film, muzyka, wystawy czyli Noc Muzeów pełna atrakcji

W nocy z 20 na 21 maja drzwi dla zwiedzających otworzy bezpłatnie wiele muzeów w całej Polsce. Starogard przygotował własną mapę miejsc, do których tej nocy warto będzie zajrzeć. Na odwiedzających czekają muzea, galerie, kino i kluby, a w nich pokazy filmowe, koncerty oraz wystawy obrazów i fotografii. Dodatkowo Grodzisko Owidz zaprasza na coroczną inscenizację plenerową „Opowieści Kata”. Każdy kto odwiedzi wszystkie miejsca na starogardzkiej mapie Nocy Muzeów ma szansę na nagrodę.

Mapa starogardzkiej Nocy Muzeów ma w tym roku 8 przystanków. Każdy, kto do godz. 21.40 dostarczy ulotkę z ośmioma pieczątkami weźmie udział w losowaniu nagród, które odbędzie się w kinie Sokół o godz. 22.00. Ulotki będą czekały we wszystkich otwartych tej nocy punktach.

Wystawy i ekspozycje

Od godz. 17.00 w swoje progi zaprasza GALERIA AUTORSKA 24B przy ul. Kopernika na wystawę fotografii Michała Bilińskiego „Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk”. Stamtąd można udać się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na ul. Paderewskiego by pooglądać „Białe Kruki” – bezcenne książki, których biblioteka ma na stanie ponad 50 sztuk.

Skoro będziemy już na Rynku koniecznie trezba wstąpić do klubokawiarni SZAFA na ul. Kilińskiego 11. Właściciel zaprasza na wystawę obrazów pt. „Pejzaże ikony – ikonopejzaże”, która została zrealizowana w ramach stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Starogard Gdański.

Z „Szafy” bliziutko już do Muzeum Ziemi Kociewskiej. W tym roku będzie można tam zwiedzać ekspozycję etnograficzną z podkładem muzycznym pn. „Wybór pieśni i melodii z Kociewia. Kalejdoskop – Pamięć i Muzyka”. Są to nagrania zgromadzone przez Stowarzyszenie Trójwiejska podczas badań etnograficznych prowadzonych w ramach projektu „Kalejdoskop – Pamięć i Muzyka” w 2016 r. Oprócz wystawy Muzeum przygotowało wiele innych atrakcji, m.in. występ Daniela Pawlaka i Zespołu „Zdążyć przed Północą”, wystawę fotograficzną pt. „Traumatyczny świat obozów…” oraz film „Był taki Starogard”, do którego tekst przygotował starogardzianin Ryszard Szwoch.

Z Muzeum Ziemi Kociewskiej spacerkiem przemieszczamy się do Muzeum 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przy ul. Sobieskiego. Tam na odwiedzających będzie czekał przewodnik, który oprowadzi każdego po stałej ekspozycji. Będziemy mieli okazję przenieść się do przedwojennego Starogardu i posłuchać pieśni patriotycznych oraz obejrzeć oryginalny przedwojenny film ze Święta Pułkowego z 1939 roku.

Koncerty i filmy

Miłośników muzycznych spotkań zaprasza Starogardzkie Centrum Kultury i Bodega Art przy ul. Kilińskiego. O godz. 19.30 w kinie Sokół orkiestra „Pro Simfonica” pod batutą Wojciecha Gdańca zabierze nas w świat muzyki filmowej. Ci, którzy preferują jednak ostrzejsze dźwięki bluesa i rock and rolla będą mile widziani w BA. O godz. 20.00 Kamil Zaremski zaprasza na koncert zespołu Requiem a zaraz po nim wystąpi w solowej odsłonie formacja Blue Willmingtons Macieja Smycza. Muzyka w Bodedze rozbrzmiewać będzie do północy.

Wszyscy, którzy wolą jednak zatopić się w fotelach niekoniecznie domowych, powinni stawić się o godz. 20.00 w kinie Sokół. SCK zaprasza na specjalny pokaz filmu pt. „Mężczyzna imieniem Ove”. Ten szwedzki komediodramat był nominowany do OSCARÓW 2017 w dwóch kategoriach. Został nagrodzony statuetką dla najlepszej europejskiej komedii na ostatniej gali ENF we Wrocławiu. Na dużych ekranach pojawi się dopiero 14 lipca 2017 r.

Spora dawka grozy i pokaz fire show

Dopełnieniem starogardzkiej Nocy Muzeów będzie plenerowa inscenizacja pt. „Opowieści kata”. Na to pełne grozy przedstawienie zaprasza do Grodziska Owidz Starogardzkie Bractwo Rycerskie. Początek o godz. 20.30. Pół godziny wcześniej Radosław Spychalski opowie o „Świecie demonów dawnych Słowian”. Na zakończenie imprezy w Grodzisku zatańczą ognie w cieszącym się zawsze dużym powodzeniem Fire Show.

Uwaga! Tego dnia będzie kursować specjalna linia STAROGARD – OWIDZ
Autobus odjedzie z przystanku Rynku – Bank Millenium o godz. 19:30, powrót z parkingu Grodziska Owidz o godz. 22:00 (tuż po zakończeniu wydarzenia).

Zaplanuj swoją trasę!